Derin Atlantik’e Yolculuk ve ROV Victor’a Genel Bir Bakış

L’Atalante ile buluşmamızın üzerinden çok geçmeden Atlantik okyanusuna açıldık. Rainbow hidrotermal alanına yolculuğumuz yaklaşık olarak 1,5 gün kadar sürdü. İlk kez bir gemi yolculuğunu deneyimleyen biri olarak başta bazı korkularım vardı fakat neyse ki gemiye alışmam beklediğimden daha az zaman aldı. Bu süreçte yapılan seri toplantılarla seferin bilim ekibinin tamamıyla tanışma fırsatım oldu. Hepsi farklı bir bilimsel disiplinde uzmanlaşmış insanlar veya onların öğrencileri. Dünya’nın farklı yerlerinden gelmiş olsak da bilimin birleştiriciliğinde buluşmak ve benzer bilimsel arzuları paylaşmak çok iyi hissettirdi.

Gemide yolculuk sırasında dikkatleri en çok üstüne çeken şey şüphesiz ki ROV Victor’du. Victor yaklaşık 2,5 metre boyunda 6000 metre derinliğe dalabilen bir kâşif. Sefer sırasında derin deniz dalışlarını onun yardımıyla yapıyoruz. Temel olarak hidrotermal bacaların içinden ve çevresinden toplayacağımız kimyasal ve biyolojik örnekler için örnekleyicilerimiz var ve bunları Victor’un sepetine dalıştan önce hazır hale getirip yüklüyoruz. Sonrasında, o sahip olduğu robotik kollar sayesinde sepetine koyulan deney malzemelerini gereken derinlik ve alanda efektif bir şekilde aktif hale getirip örneklemeyi gerçekleştirebiliyor. 36 saate kadar su altında aralıksız çalışabilen Victor’un bir de asansör düzeneği var. Bu düzenek sayesinde Victor derinlerde çalışmasını sürdürürken bizler gemide asansör vasıtasıyla getirilen onun topladığı örneklere erişebiliyor ve hemen çalışmaya başlayabiliyoruz.

Victor çok ağır bir makine olduğu için gemiden suya “A Frame” (üstte) adı verilen özel bir vinç sayesinde indiriliyor. Onun suya indirilişini izlemek çok ayrı bir heyecan çünkü o çevresine konuşlandırılmış kameraları sayesinde sizi görülmeyeni görmeye ve bir insanın ulaşamayacağı yerlere ulaşmaya davet ediyor her seferinde. Sizin için derinlere dalıyor, aralıksız uzun saatler çalışıyor ve sizin için örnekler topluyor, ona ne kadar minnettar olsak az.

Tabi ki Victor bunları tek başına yapmıyor. Arkasında çok çalışan bir teknik ekip, onun pilotları ve pilotlara rehberlik eden bir bilim ekibi var. Victor suya indiği andan itibaren gözlem odasında gece gündüz demeden bilim ekibinden iki kişi, iki pilot ile birlikte dörder saatlik vardiyalar halinde Victor’u yönlendiriyor ve gereken örneklemelerin yapılmasını sağlıyorlar. Bu gözlemlere ben de aktif olarak katılma şansı buldum ve tek kelimeyle harika bir deneyimdi.

Şu sıralar Rainbow hidrotermal alanında çalışmaya devam ediyoruz ve fırsat buldukça sizlerle daha çok ayrıntı paylaşmaya çalışacağız.

Takipte kalın!

– Serhat

Sefer ile ilgili görsellerin tüm hakları IFREMER’ e aittir.