Sıra bizde: Seferin üçüncü dalışını Batuhan ve Mustafa yaptı!

*Mustafa

Aslında dördüncü dalış bize ayrılmıştı, ama üçüncü dalışın bilim ekibinden birisi ufak bir soguk algınlığı geçirince riske girmeyip bizi öne aldılar. Deniz çalışmasında herşeye hazır olmak lazım!

Batuhan ile harika bir gün geçirdik aşağıda, deniz tabanındaki surreel arazi çalışmamızı başarıyla tamamlayıp döndük. Orada ne yaptık, ne gördük ve neler keşfettik önümüzdeki günlerde yazarız.  Ama sıcağı sıcağına birkaç kareyi paylaşalım, iyi ve keyfimizin yerinde olduğunu sizlere aktaralım istedik.

Gözden kayboluyoruz!

Artık 2500 metredeyiz! Sanki suyun icinde degil de başka bir gezegendeyiz. Bulundugumuz yer okyanus tabanının oluştuğu, iki tarafı bu tip ‘duvar’larla kaplı dar bir koridor aslında. Lavanın hızla soğuması ve kırılıp çökmesi ile oluşmuş çeşitli yapılar var. Fotograflar denizaltının içinde bize verilen kamerayla çekildi.

İşte bir hidrotermal baca:

Ve karşımızda Riftia tüp solucanları: buradaki birincil üretici işte bunlar.

Çok yoğun bir çalışma temposu var Alvin’in. Ölçüm yapmak, doğru açıdan kamera görüntüleri kaydetmek ve not tutmak gözlemcilerin görevi.

İşimizi başarıyla tamamlıyor, RV Atlantis’e sonuç raporumuzu kısaca geçiyoruz ki yukardakiler hazırlanmaya başlasın. Bir buçuk saat süren yüzeye çıkış sırasında, pilotumuz Phil’in çaldığı güzel müzikler eşliğinde Alvin ile son saatimizin keyfiniz çıkartıyoruz.

Alvin Atlantis’e, evine dönmek üzere.

Batuhan, okyanus tabanına ilk dalışının anısına buz gibi iki kova suyla kutsanıyor!

Seferde ve dalışı sırasında şu ana kadar büyük başarı gösteren, herkesin övgüsünü kazanan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitümüzün yükseklisans öğrencisi Batuhan’ı tebrik ediyor, buradan onun bir ekolog olarak yetişmesinde büyük emeği olan danışmanı Korhan Özkan hocaya da bir selam gönderiyorum.

En büyük teşekkürü tabi ki pilotumuz Phil Forte hakediyor. Bizi çok iyi ağırladı ve her türlü konuda yardımcı oldu. Alvin grubu dünyanın en seçkin mühendis ve teknisyenlerini içeriyor, ileride onlardan da detaylı bahsedecegiz.

Ilginiz için teşekkürler!

 

“Sıra bizde: Seferin üçüncü dalışını Batuhan ve Mustafa yaptı!” için 6 yanıt

 1. Sizleri heyecan ve gururla takip ediyorum. Uluslararasi bilimsel basarilarinizin genc Turk deniz bilimcileri icin cok buyuk bir ilham kaynagi olduguna inaniyorum ve sizi tebrik ediyorum.

 2. Merhaba Mustafa Hocam,
  Okyanusda bu ölçekte bir araştırmada yer almak büyük bir başarı. Bu hem Türkiye hem de ODTÜ için harika bir adım. Sizi ve Batuhan’ı böyle önemli bir çalışmada yer aldığınız için kutluyorum. Çalışmalarınızı bizimle de paylaştığınız için teşekkürler. Sürecek ve artacak başarı ve kolaylıklar diliyorum.
  Hoşçakalın

 3. Harikasınız hocam. Siz ve Batuhan her zamanki gibi bizlerin gururu oldunuz. Çalışmalarınızı nasıl büyük bir zevkle yaptığınızı izlemek çok keyifli. Mersin’de sizleri karşılamak için heyecanla bekliyoruz… Mersin ODTÜ MD Yönetim Kurulu

 4. Sevgili Mustafa ve Batuhan,

  Ilk dalisiniz icin tebrikler. Sorunsuz bir dalis olmasina da cok sevindim. Bravo size. Fotograflar da harika. Calismalarinizin sonuclarini merakla bekliyoruz.

  Sevgiler.

 5. Tebrikler, bir Turk olarak gurur duydum. Ulkemizi bu platformlarda hele derin mavi kesifler konusunda temsil etmeniz gercekten heyecan verici. Batiyal kayaliklari gosteren arastirma bulgular, yerimde durmama engel oluyor. Turk Bogazlar Sisteminde, derin zonda, Gokceada, Bozcaada ve Marmara Denizi 1000-1500 m cukurlarinda denizalti destekli, mercan ekosistemlerinin ve batik gemi habitatlarinin kesfini hedefleyen bentoz calismalarinin baslamasi ve bu calismalarda ekipten biri olabilmek umidiyle. Basarilar ve kolayliklar diliyorum.

  Dr. Baris Ozalp
  sert mercan uzmanı

Yorumlar kapatıldı.