Alvin ‘aşağıdayken’ Atlantis’tekiler neler yapıyor?

Atlantis’te bir işi günü nasıl geçmekte? Alvin denize daldıktan sonra oturup onu bekliyoruz? Tabii ki hayır. Atlantis’te yoğun bir çalışma temposu var. Alvin ekibi, o gün dalışı olanlar ya da Alvin’in sepetiyle aşağıya bir şeyler yollayacaklar güne oldukça erken başlıyor.

Alvin’in sepetindeki elektrokimya sensörleri her gün yenileniyor ve kabloları su ile temas etmemesi için dikkatli bir şekilde yalıtılıyor.

Kahvaltının ardından Alvin’in denize indirilişi başlıyor, saat sekiz civarında Alvin denize indiriliyor. Arkadaşlarımızı derinliklere uğurladıktan sonra bizlerin gündelik koşturmacası başlıyor.

Gemide farklı alanlardan insanlar olunca aynı anda bir çok iş yürüyor. Bir grup insan önceki dalışların videolarını izleyerek önemli olabilecek ayrıntıları takip ediyorlar, görüntünün kaydedildiği anı ve koordinatlarını tespit edip sonraki dalışların planları için not ediyorlar.

Mangan oksitleyen bakterileri çalışan insanlar Alvin’İn getirdiği örnekler mangan ve oksitlerinin peşinde.

CTD ile alınan örnekleri de işliyorlar, laboratuvardan gelebilecek metal kontaminasyonunu önlemek için çalışma ortamlarını yalıtıp oldukça dikkatli çalışıyorlar.

 

Öğle yemeği saat 11:30’da başlıyor, insanlar yemeklerini yedikten sonra 13:00’te günlük bilimsel toplantı oluyor. Toplantıda önceki dalış ile ilgili sunum yapılıyor, önemli gözlemler paylaşılıyor. Ardından her ekip neler yaptığından kısaca bahsediyor, gelecek dalışta nasıl örneklemeler yapılacağı tartışılıyor.

Toplantının ardından herkes işinin başına dönüyor, biyoloji laboratuvarı en aktif kullanılan alanlardan biri. Bu labta üç ayrı çalışma yürütülüyor, fotoğrafta Kristin ve Nicol’ü beyaz matlarda bakteri ararken görüyorsunuz. Mikroskop’un büyütme gücü çok yüksek değil ama filament şeklindeki bakterilerin görülmesine ve izole edilmesine yeterli oluyor, boş zamanlarımızda bu mikroskop ile dev tüp solucanlarını ve derinlerde bulunan mineralleri de keşfe çıkıyoruz.

 

Alvin yüzeye çıkmak için izin istedikten hemen sonra aşağıdan neler getirdiğine dair de anons geçiyor, telsizden gelen bilgiler ana laboratvardaki tahtaya yazılıyor ve gelen örnekler için hazırlıklara başlanıyor.

Alvin hangara girip sepet sabitlenince insanlar merakla spetin etrafına toplanıp hızlı bir şekilde örneklerini laboratuvarlara taşımaya başlıyor.

 

“Major sampler” ile alınan  örnekler vakit kaybetmeden işlenmeli çünkü yukarıdaki sıcaklık, oksijen miktarı ve basınç örneklemenin yapıldığı yerden çok farklı, sıcak su örneklerinin işlendiği laboratuvar sülfürden dolayı oldukça kötü kokuyor (biyoloji laboratuvarından bile kötü).

 

Akşam yemeğindne sonra ertesi günün için hazırlıkları devam ediyor, deniz altı operasyonu pahalı bir iş, aşağı inen her bir düzeneğin çalışır durumda olması çok önemli. Burada Tim ve Ricky’i oldukça karmaşık bir örnekleyici kurarken görüyorsunuz.

Bu arada ana laboratuvarda 24 saat boyunca elektrotları kalibre eden, test eden, elektrokimya verilerini işleyen insanlar görebilirsiniz.

Tüm güne yayılan bu kadar bilimsel işin yakıtı tabii ki kahve, Atlantis’te 24 saat kahveye erişimimiz var ve emin olun kahve su gibi akıyor.

Photo Credits, Lisa Tossey, UDEL, AT37_11 George Luther cruise to the East Pacific Rise