Gemiden Kareler: Hazırlıklar devam ederken

Unutmadan not edelim, seferde bizimle bulunan University of Delaware ekibinin bir üyesi de Lisa Tossey: Bilim iletişimi alanında Master derecesine sahip olan ve şu anda Bilim Eğitimi ve İletişimi alanında doktora yapan Lisa’nın bu seferdeki işi karadakilere seferde olan biteni İngilizce olarak duyurmak. Bizim girebildigimizden çok daha fazla güncelleme geçebiliyor, sosyal medya ve web platformlarını Storify üzerinden entegre biçimde sunuyor: burada bulabilirsiniz:

http://www.ceoe.udel.edu/our-people/profiles/luther/east-pacific-rise

Yolculuk devam ederken hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Geminin yeni misafirlerinin bir oryantasyon ve güvenlik eğitimlerinden geçmesi, cihazların laboatuvarlara yerleşmesi, en önemlisi de Alvin üzerinde kullanacağımız özel sensor ve örnekleyicilerin denizaltına başarılı bir biçimde kurulması gerekiyor. İşte o anlardan bazıları…

Puntarenas’tan demir aldıktan sonra bilim ekibi sonunda açıklara doğru yol almaya başlamanın heyecanı içinde…

İşte denizaltı Alvin: Sefer lideri George Luther Alvin ile sefer katılımcılarını tanıştırıyor. Daha sonra, dalılşlar başlamadan Alvin’in kendi pilotlarından detaylı bir brifing de alacağız.

 

Geminin zabitleri bilim ekibini ikiye ayırıp seyir güvenliği konusunda bilgilendirme yapıyor. Katılım zorunlu!

Batuhan da son modaya uyuyor! Bu giysiler, denizde hayatta kalmak için elzem. İhtiyacımızın olacağını düşünmüyoruz ama nasıl giyileceğini herkesin bilmesi gerek.

 

Julia ve Batuhan hidrotermal bacalardan su örneği toplayacak özel örnekleyicileri hazırlıyor (Fotograf Lisa Tossey’den)

Alvin’in başında sensor kurulum ve testleri… Alvin’in her komponenti son teknoloji, ama bu herşeyin bas-çalıştır olduğu anlamına gelmiyor. Ancak titiz bir çalışma ve troubleshooting sürecindensonra cihazınız/deneyiniz çalışmaya başlıyor. Alvin ekibi ile yakından çalışarak sensor ya da örnekleyicinizi kurmak buradaki gündelik çalışma ritminin bir parçası…