Pasifik Okyanusu’nun Derinliklerine Yolculuk

 

Merhaba! Biz ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden iki araştırmacıyız. Ben Mustafa Yücel, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde öğretim üyesiyim. Batuhan Çağrı Yapan da lisansüstü öğrencimiz.

22 Mart – 22 Nisan arası yapacağımız bu bilimsel seyahati sizlerle buradan paylaşacağız. Bazen ben, bazen Batuhan sizlerle olacak.

Dünya okyanuslarının en özel yerlerinden birisine yolculuk yapacak olmamızın heyecanı içindeyiz. Su yüzeyinin yaklaşık 2500 metre altında Pasifik Okyanusu’nda derin deniz volkanlarınının bulunduğu bir bölgeye yapılacak bir araştırma seferine katılıyoruz. Bu seferin araştırmacıları yaklaşık 2500 metreye, Alvin denizaltısı ile dalarak derin deniz volkanlarının kendine has jeokimyasını ve ekolojisini çalışmayı planlıyorlar. Elde edilecek bulgular derin okyanusların ekstrem koşullarında hayatın oluşma koşullarını ortaya koyacak. Üstelik, derin deniz volkanlarından okyanusa giren kimyasal bileşenlerin iklim değişimi ve küresel karbon döngüsünde nasıl bir rol oynadığı keşfedilecek. Bu keşiflerin yanında, iki ODTÜlü araştırmacı olarak derin denize yapacağımız yolculukları blog ve sosyal medya üzerinde duyurarak bu ekstrem habitatları geniş kitlelere tanıtmak, bu ekosistemlerin kırılgan yapısına ve küresel iklim değişikliğinden etkilenebilecekleri gerçeğine vurgu yapmak istiyoruz.

Teşekkürler, takipte kalın!

“Pasifik Okyanusu’nun Derinliklerine Yolculuk” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.