English ODTÜ Blog Servisi

Sıkça Sorulan Sorular

Loading

Blog nedir?
Bloglar hiçbir teknik bilgiye gerek duymadan kolayca oluşturulan, kişilerin istedikleri herşey hakkında içerik girebildikleri günlük tarzı web sayfalarıdır. Blog kelimesi İngilizce’de “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan weblog kavramından türemiştir.

Sayfa nedir?
Sayfa, “Hakkımda”, “Hobilerim”, “Özgeçmişim” gibi başlıklara sahip statik içerik barındıran bölümlere verilen isimdir. Sayfalara genellikle blogun ana dolaşım bölümünde bulunan sabit bağlantılar ile ulaşılır. Sayfalarda etiket ve kategori kullanılmaz.

Yazı nedir?
Yazı, blogun ana sayfasında ters kronolojik sırada görüntülenen kısa bilgilere verilen isimdir. Yazılara genellikle, kategori listeleri, arşivler ve beslemeler (feeds) gibi bilgi grupları içerisinden bağlantı verilir. Yazılar, yazının URL’sinde de belirtildiği şekilde, yazının kaydedildiği tarihle ilişkilendirilir. Yapışkan (sticky) olarak tanımlanan yazılar, blog ana sayfasındaki yazı listesinin en üstünde görüntülenir.

Kategori nedir?
Kategoriler blogda girişi yapılmış birden fazla yazıyı içeriğine göre gruplamaya yarar. Bir yazı ilişkili olduğu birden fazla kategori içinde yer alabilir.

Etiket nedir?
Etiketler bir yazıyı tanımlamak için kullanılan anahtar sözcüklerdir. Yazıya etiket eklerken, daha önceden tanımlanmış bir etiket listesinden seçim yapılabileceği gibi, yeni etiketler de yaratılabilir.

Yönetim paneli dili nasıl değiştirilir?
Blog’a ilk defa giriş yaptığınızda yönetim panelinin dili İngilizce’dir. Dili Türkçe ile değiştirmek isterseniz sol menü’nün altında bulunan Settings (Ayarlar) linkine tıklayıp ‘Blog language’ seçeneğini ‘Turkish’ olarak seçiniz. “Save Changes” butonuna tıklayıp ayarları kaydettiğiniz anda, artık yönetim panelinin dili Türkçe olacaktır.

Yazdığım yazılara herkes yorum yapabilsin istiyorum. Bunu nereden yapabilirim?
ODTÜ Blog Servisi’nde yazılarınıza yorum yapılması özelliği siz değiştirmediğiniz sürece kapalıdır. Bu özelliği yazı bazında değiştirmek için ilgili yazının başlığına veya altında bulunan “Düzenle” linkine tıklayıp gelen “Yazıyı Düzenle” sayfasında “Bu yazıya yorum yapılmasına izin ver” seçeneğini işaretleyiniz. Yazdığınız bütün yazılarda yorumların açık olmasını isterseniz “Ayarlar” menüsünün altında bulunan “Tartışma” başlığına tıklayıp “Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.


Önemli Bağlantılar