ŞipşakSay

ŞipşakSay uygulaması ilkokul 1. sınıflarda “şipşak niceleme” etkinliklerinin yapılabilmesi için ODTÜ’de TÜBİTAK desteği ile yürütülen bir araştırma projesi kapsamında geliştirilmiştir (Matematiğe İlk Adım projesi). Öğrencilerin işlemlerde akıcı olmasına eğlenceli bir şekilde destek olmak için düzenli olarak haftada birkaç kez kısa süreli şipşak niceleme etkinliklerinin yapılmasını önermekteyiz. ŞipşakSay uygulaması sınıfta projektörle yansıtılarak öğretmen tarafından uygulanmak üzere tasarlanmıştır (Geri bildirimin nasıl ve ne zaman verileceğinin öğretmen tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir). ŞipşakSay bireysel kullanım için tasarlanmamıştır.

ŞipşakSay’ı ücretsiz olarak indirebilirsiniz [SipsakSay.rar]

Kurulum

Önemli: ŞipşakSay uygulamasını kullanabilmek için bilgisayarınızda Java yüklü olmalıdır.

  1. SipsakSay.rar dosyasını bilgisayarınıza indirin.
  2. Rar dosyasından SipsakSay.jar isimli dosyayı çıkararak bilgisayarınızda uygun bir yere kopyalayın.
  3. Kurulum gerekmemektedir. Çalıştırmak için “SipsakSay.jar” dosyasını çift tıklayın.

Kullanım

  1. Açılış ekranı

2. Uygulama sırasında ekranda gösterilecek nokta sayısını sınırlamak için bir sayı seçin. Seçiminize bağlı olarak, ekranda daha büyük sayıların görünmesi daha olasıdır.

3. Ekranda gösterme süresini seçin. Bu seçenek etkinliklere ilk başlandığında tercih edilebilir. Eğer öğrencileriniz şipşak niceleme etkinliklerinde yeniyse, daha uzun sürede nokta ekranını göstermek isteyebilirsiniz. Öğrenciler deneyim kazandıkça, daha kısa süreler tercih edilebilir.

4. İsim yazmak isteğe bağlıdır. Biz projemizde oturumlarımızın kaydını tutmak için kullandık. 

5. Etkinliği başlatmak için Başla’yı tıklayın. Seçtiğiniz süre boyunca rastgele bir nokta kartı görünecektir.

6. Her nokta kart gösteriminden sonra, aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

7. Çıkış ekranında etkinliğinizin bir özeti verilir. Uygulamalarınızın kaydını tutmak istiyorsanız, bu bilgileri metin dosyası olarak kaydedebilirsiniz.