Sıvıların kaldırma kuvveti

Sıvıların kaldırma kuvveti öğrencilerin en çok şikayet ettiği konulardan biridir.Bu flash animasyon size onların şikayetlerini azaltmanız için yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.Siteye gitmeniz için resme tıklamanız yeterli.

sıvı

Sabit ve hareketli makinalar

Genelde fizik konularını anlatırken konuyu daha çok somutlaştırabiliriz.Fakat bazen materyalimiz olmayabilir veya deneylerimizin sonucu hatalı olabileceğinden dolayı yazımdaki gibi flash animasyonları kullanabiliriz.Bu animasyon sabit ve hareketli makinaların farkını gösteriyor.Dinamolara tıklamanız yeterli.Siteye resmi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

dinam

Bir deney

Bu deney fen bilimlerinde her şeyin bir açıklaması olduğunu çocuklara göstermemizi sağlayabilir.Ateşte balonun daha doğrusu su dolu balonun neden patlamadığını anlatabiliriz.Video ingilizce.Kısaca açıklarsam suyun ısıyı çektiğini balonu ısıdan koruduğunu anlatıyor.Böylelikle balon patlamıyor.Hatta labaratuvarda çocuklarla beraber bu deneyi yapabilirsiniz.

x32ijl_heating-a-balloon_tech#from=embediframe

Heating a Balloon ile RobertKrampf

molekül oyun

Bu oyunun amacı molekülleri beherin içine koyabilmek.Biraz denge ve yorumlama oyunu gibi olsa da molekülleri görebiliyoruz.Oyun için resme tıklayabilirsiniz.

molekül

İyonik bağ

Kimya konularını çizerek somutlaştırabilsek de malesef öğrenciler bu konuları öğrenirken sürekli ezberlemek zorunda kalıyorlar.Bu oyun ise gerçekten eğlenceli bir şekilde iyonik bağ bulunduran formüllerin nasıl oluşturulabileceğini öğretiyor.Ben çok sevdim,öğrenciler de beğenir bence.

http://www.fenokulu.net/portal/Sayfa.php?Git=KonuKategorileri&Sayfa=KonuDeneyListesi&baslikid=177&DeneyNo=1147

iyonik bağ

Hücre-3

Burada da bitki hücresinin kısımlarını eşleştirme oyunu var.İngilizce fakat kolay bir şekilde açıklanabilir.

cell wall:hücre duvarı

nucleus:çekirdek

membrane:hücre zarı

vacuole:koful

cytoplasm:sitoplazma

chroloplast:kloroplast

Eşleştirip check butonuna basmanız yeterli.Show butonuna basıp doğru yerleştirmeyi görebilir,reset butonuyla da oyunu yeniden başlatabilirsiniz.

plant cell