How to do math

writingman

“Problem çözmeden matematik öğrenmeyi beklemek, yüzmeyi veya bisiklete binmeyi iyi bilen birini seyrederek bunları öğrenmeyi beklemeye benzer.” Yıldıray Ozan


Posted by elcin caliskan on 19.11.2017 under Uncategorized

İsmail Hakkı Tonguç

Fakir Baykurt’un İsmail Hakkı Tonguç’un ölümü sonrasında söyledikleri İsmail Hakkı Tonguç’u en iyi anlatan cümlelerdir:

“Kırmızı kiremitli, beyaz badanalı okullar kurucusu, köyler eğitimcisi, yoksul köy çocuklarının eğitim babası İsmail Hakkı Tonguç! dedim. Kuruyan dilim ağzımda zor dönüyor. Açtığın köyü canlandırma, köylüleri uyandırma çığırından dönülmüş gibi görünse de, köyler yabancıların yardımıyla sağlanan  baraka okullarla donatılmaya çalışılsa da üzülme; kafalara, gönüllere ektiğin tohumlar bir gün daha gür yeşerecek. Her 17 Nisan’da sana çiçekler getireceğiz. Yalnız biz değil, senin bizlerden sonra gelecek çocukların da sana karşı vefalı olacağız, üzülme. Bu sözlerim şimdi gelinmez yerlerde, belki ölümünü duymayan köy çocuğu arkadaşlarım adına, köylerdeki milyonlar adına olsun. Göklerin yağmurları üstüne yağsın, toprağın her zaman çiçekli, yapraklı olsun…”


Posted by elcin caliskan on 02.08.2017 under Uncategorized

Erdal İnönü

“Güzelsin biliyorum
yerde gökte yoktur eşin
ama benim de gençliğim var
o da bir defa gitti mi geri gelmez
söyle bana anka kuşu
bir ömrü adamaya değer misin ” Erdal İnönü’nün bilime bir ömür adanıp adanamayacağını sorguladığı bir dönemde yazdıklarıdır:)


Posted by elcin caliskan on 05.05.2017 under Uncategorized

Cahit Arf

“Ben araştırma yapmaya yurt dışına gittiğimde kendime sonsuz güven duyuyordum. Bu güveni bana veren, Kurtuluş Savaşı’nda kazanmış olduğumuz zaferdi. Biz tek başımıza dünyayı yenmiştik. Öyleyse ben de, uğraşırsam dünyanın en güç problemlerini çözebilirim diye düşünüyordum…”

 

 

“Matematikte zekadan önce sabır gelir.”


Posted by elcin caliskan on 01.04.2017 under Uncategorized

Contact Info

Adress: Department of Mathematics, METU.

Room:  M-30
e-mail: ecaliska@metu.edu.tr

Please feel free to reach.


Posted by elcin caliskan on 21.02.2017 under Uncategorized

Mustafa Kemal Atatürk

“Zafer, “Zafer, benimdir!” diyebilenindir, başarı ise “başaracağım” diye başlayarak sonunda “başardım” diyebilenindir.”

 

“Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!”

“İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!”


Posted by elcin caliskan on 21.02.2017 under Uncategorized

elcin's blog

My Corner