Cami Halısı Hakkında Bilgiler

Kültür ve tarihimizin en önemli yapı taşı olan camilerimizin hiç şüphesiz ilk kullanılış  amacı ibadetlerimizi temiz,sağlıklı bir ortamda yerine getirmektir. Ancak camilerimizin bir başka amacıda sanatsaldır ve bu sanat ancak İslam kültür ve sanatı çerçevesinde ele alınabilir. İslam kültür ve sanatına baktığımız zaman ilk karşımıza çıkan şey sadelik ve mütevaziliktir.Bu şüphesiz dinimizin bir gerekliliğidir ve bu da sanatımıza yansımıştır. Bu bağlamda demeliyiz ki sosyal yaşam ile sanat birbirinden ayrılmaz birer parçadır. Bunun en güzel örneklerini nerede görürürüz ? Elbette camilerimizin iç ve dış mimari yapısında ve çeşitli parçalarında.

Bizim mabedlerimizde her şey sadelik üzerine kurulmuştur. Ancak bu sıradanlık anlamına gelmemelidir, şatafat yerine incelik ve zerafet tercih edilmiştir demek hiç şüphesiz daha doğru bir tespit olacaktır. Bu durum bizim kültürümüzün bir gerekliliğidir aslında kültürel her abidemiz veya kültürel her olgumuz da  bu mütevaziliği görmek mümkündür. Söz konusu tevazü ve mütevazilik olunca elbette akla ilk gelen yerler genel sadelik kaideleriyle camilerimizdir. Bir çok farklı dini tapınağa göre camilerimiz oldukça sade ve mütevazi duruşuyla diğer tapınaklardan farklılık göstermektedir. Bu farklılık camilerimizin genel atmosferinin her yerine sirayet etmiştir. Dekoratif olarak bu genel atmosferi bozabilecek her hangi bir unsur anında gözümüze batacak ve fazlasıyla bize yabancı gelecektir. Bu bakımdan camilerimizde yapılacak her hangi bir değişiklik genel olarak cami atmosferine ve yapısına uygun olmak zorundadır. Bu sayede ahenk ve uyum sağlanabilir ve işte sadelik dediğimiz o zerafet yakalanabilir.Bu bakımdan en önem arz eden yer camilerimizn halılarıdır.

Cami Halısı Modelleri

Cami halısı ilk girişte en çok göze batan en çok dikkati cezb eden yerdir. Aynı zamanda en fazla zaman geçirilen yerdir, bununla beraber kapladığı metrekare en fazla olan yerde yine caminin halılarıdır. Bu gibi sebepler cami halısı ile ilgili model seçimi oldukça dikkatli yapılmasını gerektiriyor. Cami halısı modelleri  bakıldığında genel olarak bu kültürel zerafetimize uygun hat ve çizgilerde motifler ve desenlerin dokunduğunu görürüz. Bununla beraber yeni tarz ve modern sitilde cami halı modelleride elbette vardır. Cami halı modellerinden biri alkrik cami halı modelidir.

 • Buna başka bir örnek göbekli cami halısıdır.Bu iki örnekte camilerimizin daha güzel ve şık gözükmesine sebep olur. Camilerimiz göze daha hoş gelecek şekilde süslenirse camilerimizde ibadet etmek daha hoş bir hal alır.
 • Elbette klasik anlamda dokunan cami halılarıda hala geçerliliğini korumaktadır. Bu durum tamamen caminin güncel durumu veya güncel sorunları göz önüne alınırak yapılabilir. Klasik anlamda saflı veye seccadeli cami halıları en çok camilerimizde görebileğimiz cami halılarıdır.
 • Cami halıları mimari anlamda ve iç yapısı itibari ile klasik çizgilere sahip camilerde tercih edilir. Bu işin dış görünüşüdür. Birde bu işin iç yapısı vardır yani cami halısının iç yapısı günümüz teknoloji ve modern özelliklere sahip olmalıdır. Bu durum cami cemaati için rahatlık,konfor ve esneklik sağlayacaktır.
 • Pamuksu dokuya sahip cami halıları modelleri oldukça fazla zaman geçirilen camilerimizde cemaat için rahatlık ve konfor sağlayarak daha rahat ibadet etmelerini sağlayacaktır. Sonuçta, camilerimiz için en doğru kararları vermeli ve bu kültür hazinelerine uygun seçimler yapmalıyız. Kültürümüze ait motiflerle dokunmuş cami halılarının caminin yapısını çok değiştireceği aşikardır. Bunun dışında yeni yapılmış caminin daha modern modeller tarzlarda geleceğe hitap eden cami halı motifleri seçmesi de aynı oranda doğru olacaktır.

Cami Halısı Dokuma Özellikleri

Halılar ev dekorasyonlarında önemli yer tutan eşyalardandır. İlk zamanlarda el ile dokunan halılar dokuyan insanların üzüntülerini, sevinçlerini de yansıtırlardı. O desenlere, motiflere bakılarak halıyı dokuyan kişi hakkında, hisleri hakkında çok detaylı olmasa da bilgi edinilirdi.

Cami halıları ise ibadetimizi gerçekleştirme de en önemli ürünlerden biridir. Bu sebeple camilere halı seçilirken bazı noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Camilerimiz bizler için kutsal yerlerdir. İbadethanelerin ahengini güzel görünmesini dış mimarisi kadar iç mimarisi de etkilemektedir. Hiç şüphesiz iç mimari halısız düşünülemez. Halının güzelliği de kullanılan malzemenin kalitesi ve desenlerin güzelliği ile daha ön plana çıkmaktadır. Malzeme kalitesi gerek uzun yıllarca kullanılacak olması sebebi ile gerekse üzerinde milyonlarca insanın dolaşması nedeniyle evlerimizde bulunan halılara kıyasla daha dayanıklı ve kolay temizlenebilir olması gerekir. Cami halılarının temizliği yerinde kaldırılmadan yapılabileceği gibi bulunduğu noktadan alınarak başka yerde de yapılabilir fakat bu yöntem kullanışlı olmadığı için pek tercih edilmemektedir.

Evlerimizde kullandığımız halılar gibi cami içinde kullanılan halılar içinde çeşitlilik söz konusudur. Gerek konforu gerek kalitesi ile göz önünde olan yün halılar fiyat yüksekliği bakımından pek tutulmamaktadır. Bu halılara alternatif olarak üretilen akrilik halılar hem gerekli konforu sağlamakta hem de fiyat olarak yün halılara göre ekonomik olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. 

Kolay temizlik, fiyat performans durumu kadar bir diğer önemli unsurda tehlike durumlarında güvenilirliğidir. Yanıcı olmaması ile dikkat çeken yün halılar ibadethanelerimizin daha güvenli tehlikelere karşı daha dirençli olmasına imkan sağlar. Cami halıları seçilirken bir diğer önemli unsur ise ısı ve ses yalıtımı özelliklerinin sağlanabilmesidir. Özellikle özel gün ve gecelerde ziyaretçi akınına uğrayan camilerimize üzerindeki kişilerin hareket halinde olduğu zamanlarda ki sesi emebilecek, zeminden kaynaklanan ısı kaybını engelleyebilecek böylelikle ortamın belirli ısıda tutulmasını sağlayarak camiye gelenlerin ibadetlerini daha huzurlu bir şekilde yapmasına olanak sağlayan malzemelerden seçilmelidir.Cami Halısı Tercihi Yapımı

Cami halıları tercih ederken malzeme kalitesi kadar bir diğer önemli detay ise hangi çeşit halının tercih edilmesi gerektiğidir.

Seccade şeklinde olan modellerde ise belli aralıklarla üzerindeki seccade desenleri ile daha rahat kullanım alanı sağlamaktadır. Bu sayede tekrar halının üzerine seccade serilmeden kullanım imkanı sunmaktadır. Tutulan safların daha düzenli olması için saflı cami halıları tercih edilebilir. Bu halılarda bir yer hiza almak için ayarlanır. Genellikle bu hiza ayarı için sütunlar tercih edilir. Saflı cami halıların da karışık desenler kullanılmaz, onun yerine tek rengin olduğu halı üzerine belirgin bir şekilde bir hat oluşturulur. Bu hat safları oluşturur. Halının tam ortasında göbek deseninin dokunarak üretilen göbekli cami halıları da tercih edilmektedir. Göbek kısmındaki güzel ve ahenkli desenlerle camilerimize farklı bir hava katmaktadırlar. Fakat ibadet sırasında ilginin ibadetten farklı yönlere kaymasına sebep olabileceği için göbekli cami halılarında çok karışık ve çok yayılmış desenler tercih edilmemelidir.

Cami Halısı Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Cami halısı tercih ederken uygulanacağı camiye uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 2. Kalitesi bakımından uzun süre kullanılabilir olmalıdır.
 3. Temizliğinin kolay bir şekilde yapılması son derece önemlidir.
 4. Açık renk cami halısı çok fazla tercih edilmemelidir.
 5. Fiyat noktasında iyi bir araştırma yapılması sonrasında alım sağlanmalıdır.

Bu hususlar çerçevesinde halıların alınarak kullanılması doğru olacaktır. Halıların kalite ve motiflerinin yanı sıra kullanımı sırasında yaşatacağı zorluklar ve kolaylıklara da dikkat edilmelidir.


Cami Halısı Nasıl Temizlenir

Dilerseniz camilerde süpürme veya temizleme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda farklı bir mekanda yıkanıp temizlendikten sonra da yeniden serebilirsiniz. Cami halıları temizliği seçiminde dokularında kullanılan iplik türlerinin kolay yıkanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Yıkama işlemlerinin ardından renklerinin canlı kalmasına önem verilmektedir. Kolay solma yapmayan, kir tutmayan ve üst düzey bir kullanımı sağlayan halılar daima öncelikli olacaktır. Yapıları gereği temizleme ve toz alma konusunda zorluk çıkarmayan halı türlerine değer verilmektedir. Gündelik bakımda cami halısı temizliği makineleriyle veya elektrikli süpürgelerle kolaylıkla hijyenik hale getirilen bu halılardaki kirlerin derinlere işlemesine izin verilmemektedir. Cami halılarının kaliteli seçilmesi durumunda temizlikte daha az maliyetli olacağının altını çizmekteyiz.

Cami Halısı Seçmenin Önemi

Cami halılarını özenle seçmenin neden önemli olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz:

 • İnsanların kendisini ibadete hazır hissetmeleri,
 • Diz veya ayaklarının temas edeceği noktalarda rahatsızlık hissetmemeleri,
 • Yumuşak dokuda halıların hoş bir duyguyu hissettirmesi ve ibadet esnasında konfor sağlaması,
 • Temiz görünen ve kirden kolay arındırılması sayesinde kötü kokuların oluşmaması

gibi daha çok fazla sayıda yer vereceğimiz bu sebeplerin sağlanması amacıyla cami halıları özenle seçilmelidir.

Cami Halısı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Cami halı tercihi hassasiyet gerektirmekte olan bir tercihtir. Tercih edilen bir cami halısı yıllarca kullanılmaktadır. Bu sebeple tercihin uzun bin zaman için etkili olacağı düşüncesi ile acele bir şekilde karar verilmeden, ince eleyerek ve sık dokuyarak yapılması gerekmektedir.

 1. Cami halısı motiflerinin uygun olması gerekmektedir. Her türlü motif cami için uygun değildir.
 2. Temizliğinin kolay yapılması bir cami halısında önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. 
 3. Cami halısının parçalı olması temizliği ve toplanması bakımından önemlidir. Bu sebeple uygun parçalara ayrılmış olması kullanıcılar ve görevliler açısından son derece önemlidir.


Cami Halısı Nasıl Seçilir?

İbadetini gerçekleştiren kişilerin dikkatinin dağılmaması amacıyla cami halısı seçimlerinde son derece önem verilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda cami halısı nasıl seçilir? sorusunun yanıtını aktarmaya çalışacağız. Kaliteli kumaşlardan üretilmesinin yanı sıra, desenleri ve renkleri bakımından da incelemeniz gereken cami halısı seçimlerinde iç ortamlarla uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde kişilerin ibadetleri esnasında bazı sıkıntıları yaşamasına yol açacak durumlara neden olacak tercihlerde bulunulabilir. Sizler de cami halısı alacağınız süreçlerde profesyonel olarak yardım alacağınız adreslerle iletişime geçebilirsiniz. Gerekli incelemeleri camilerde gerçekleştirerek, en uygun şekilde hareket etmenizi sağlayacak olan bu ekiplerle karar vermenizin daha sağlıklı olacağını görebilirsiniz.

Cami Halısı Desenleri

Göbekli cami halısı olarak adlandırılan ve orta kısmında büyük bir desenin yer aldığı halı türünü caminin orta noktasında bol ışık veya aydınlık olan noktalarda yerleştirmek son derece önemlidir. Bununla birlikte saflı cami halıları ise daha sade şekilde satılmaktadır. Sizler de bu kararları verirken caminin durumuna ve büyüklüğüne göre tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ancak kesinlikle yer almaması gereken imgeleri göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bunların arasında yer alan haç işaretini, yıldız veya sekizgen desenlerini sayabiliriz. Genellikle sonsuz desenleri barındırmakta olan cami halıları sade olarak yalnızca saf çizgilerini belirleyecek biçimde sunulabilir. Tercihlerinizi yaparken alanların durumlarını göz önünde bulundurmalı ve camiyi tamamlayıcı bir şekilde karar vermelisiniz.

Uzun ömürlü olacak şekilde satın almak isteyeceğiniz cami halılarının yünden, polyemid, akrilik veya frize dokuma türlerinden faydalanabilirsiniz. Bazı halı fiyatlarının artmasına neden olan bu faktörleri değerlendirmeli ve en sağlıklı, kaliteli ve uzun süre kullanıma dayanıklı olan modelleri tercih etmelisiniz.

Cami Halısı Hakkında Bilgiler” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir