Cami Halısı Seçimi ve Fiyatları

Cami Halısı Seçimi Nasıl Yapılır? 

Yün Cami halısı seçimi caminin mimari özellikleri dikkate alınmalıdır. Camilerin dış mimarisine önem verilse de iç mimariye daha fazla önem verilmektedir. İbadet eden kişilerin huzur içinde ibadet etmesi ve dikkat dağınıklılığı yaşamaması için iç mimari daha önemlidir. İç mimariyi tamamlayan en önemli unsur tabi ki zemini kaplayan halıdır. Halı seçimi yanlış yapılması durumunda cami mimarisini gölgelenmesinin yanında ibadet eden kişilerin de erişeceği huzur ortamını bozabilirsiniz.  Cami halısı seçilirken genellikle küçük camilerde saflı halı, büyük camilerde göbekli halı tercih edilir.

Cami Halısı Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 Küçük camide tercih edilen saflı halı ibadet eden kişilerin karışıklık yaşamadan sıraya girmesine yardımcı olur. Ayrıca saflı halı cami mimarisinden ziyade küçük alanı düzenli çizgileri sayesinde daha büyük gözükmesine yardımcı olur. Bu sayede ibadet eden kişiler sıra içerisinde karışıklık yaşamadan ibadet ederken cami küçüklüğünü sorun etmeden ibadet edebilmektedirler. Büyük camilerde kullanılan göbekli cami halısı ise cami alan büyüklüğüne bağlı olarak çizgi içermemesi sebebi ile göz karmaşası nedeniyle oluşabilecek dikkat dağınıklığının önüne geçer. 

Sade bir halı olması sebebi ile cami mimarisinin öne çıkarmaktadır. Bu dikkat edilmesi gereken özelliklerden sonra cami halısı seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken diğer unsurlara değinelim. Cami halısı seçiminde deseni ardından dikkat edilmesi gereken nokta renktir. Cami halısı için renk seçilirken cami mimarisi için istenilen özel bir renk yok ise genel olarak ana renkler tercih edilmektedir. En çok kullanılan renkler ise kırmızı, mavi ve yeşildir. Bu renkler haricinde bir renk tercih edilecek ise kir tutmayan koyu renkler tercih edilmektedir. 

Yün Cami Halısında Renk Seçimi

Renk seçimi konusunda bir bilgi daha verelim renkler ibadet eden kişilerin ibadet esnasında dikkatlerini dağıtmayacak şekilde ayarlanmalı ve tercih edilmelidir. Halı seçiminde dikkat edilmesi gereken renk konusu hakkında detaylı bilgilerin yanında halının yapısal özelliklerine dikkat edilmektedir. Halının hammaddesi insan sağlığına zararlı bir ürün olmamalı. İbadet eden kişilerin secde sırasında halı ile ten teması kurması sebebi ile sağlığa zararlı bir madde içermesi durumunda ibadet eden kişiler mağdur olacaktır. Bu nedenle genellikle yün tercih edilmektedir.  Bir diğer nokta halı hammaddesi yapısal olarak dayanıklı olmalı. 

Tekrarlanan halı maliyetlerinin önüne geçmek için gereklidir. Ayrıca kir ve toz tutumu yapmayan hammadde kullanılan halılar seçilmeli. Temizliği kolay yapılan halılar seçilmeli ve bunun içinde yine halı hammaddesine dikkat edilmeli. Cami halısı seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada boyutlandırmanın doğru yapılmasıdır. Cami büyüklüğüne ve halı tipine göre cami içerisinin tamamını veya bir kısmının halı ile kaplanması gerekebilir. Buna dikkat ederek halı seçimi yapmalısınız. Yanlış seçim durumunda cami mimarisini gölgeleme ya da ibadet eden kişilerin dikkatini dağıtma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Halı seçimi normal şartlarda bile çok fazla titizlik istiyorken ibadet ettiğimiz mekan olan camiler için halı seçimi daha fazla titizlik istemektedir.

 1. Halı tercihi yapılırken firma ile ilgili detaylı araştırma yapılması gerekmektedir. satış sonrası verilecek olan hizmet ve ilgi de son derece önemli olması sebebiyle bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.
 2. Kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde temizlik süreci kullanıcılar için bir eziyet sebebi olabilmektedir. Halıların bazılarının kolay temizlenme özelliği bulunmaktadır. Bu tarz halıların tercih edilmesi kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
 3. Fiyat araştırması ciddi bir şekilde yapılmalıdır. Kalitenin karar verilmesi ile birlikte bu araştırmanın acele etmeden yapılması tavsiye edilmektedir. 

Cami halısı olarak taşıması gereken birkaç belirgin özelliği olması gerekmektedir. Kolay temizlenen, kısa sürede deforme olmayan ve renkleri solmayan özel kumaştan üretilir. Toz ve kir tutma açısından da avantajlı olması gerekir. Günce onlarca farklı kişi tarafından ziyaret edilen bir mekanda secde sırasında yüzün temas etmesi nedeni ile temizlik konusunda fazlaca özellik sunması gerekmektedir. İbadet sırasında ibadet eden kişilerin ferah ve neşeli bir ortamda hissetmesi ve ibadet sırasında dikkat dağıtmaması amaçlı renk çeşitliği fazla olmamalı, desenlerinde çok karışıklık olmaması lazım. 


Cami Halısı Önemlidir

Cami halısı mimariyi tamamlama açısından önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle cami halısı seçerken halı üzerindeki desenlerin mimarinin genel özelliklerine uygun olması dikkat edilmektedir. Müslümanlar için önemli olan ve ibadethane olarak kabul edilen cami inşa edilir iken dış mimariden ziyade, ibadetin gerçekleştiği yer olan iç mimariye önem verilir. Bu nedenle iç dekorasyonda cami içerisine girildiğinde ilk göze çarpan, ibadet sırasında sürekli görülen yerde bulunan halılar özel bir öneme sahiptir.  

Göbekli Cami Halısı 

Adından anlaşılacağı üzere tam merkeze bir sembol ya da şekil dokunarak yapılan halı tipidir. Bu halılarda en sık kullanılan desen tipi olma özelliğine sahiptir. Mimari yapıya ve özel isteğe göre verilen siparişler hariç cami içerisinde en çok kullanılan halı deseni olma özelliğine sahiptir. enel de küçük ve tabanında belirli bir geometrik şekil bulunmayan camilerde karışıklığı önleyerek daha fazla insanın aynı alanda sorunsuz ve sıkışmadan ibadet edebilmesini sağlamak amacı ile kullanılır.

Saflı Cami Halısı 

Göbekli cami halısı deseni haricinde bir başka çok kullanılan desen modelidir. Genelde düz bir renge sahip olan bu halıların en büyük özelliği üzerinde bant şeklinde düzenli çizgilerin olmasıdır. Bu şeritlere saf adı verilmektedir. Halı cami içerisine yerleştirilirken bu çizgiler yatay şekilde belirli aralıklar ile yerleştirilir. Bu işlem başarı ile tamamlandıktan sonra şeritler yatay ve belirli aralıklar ile düzenli olarak görünmesi gerekmektedir. Bu sayede saf çizgileri oluşturulmuş olmaktadır. G Saflı cami halısı cami tabanına hiç boş yer bırakmayacak şekilde yerleştirilir. Saflı cami halısında genellikle kırmızı yeşil mavi gibi ana renkler kullanılır. Renk seçimi farklı bir kombinasyon ile tamamlanacaksa kir göstermeyen koyu renkler tercih edilir. 

Yün Cami Halısı

Cami halısı yapımında en sık kullanılan hammadde yün. Yün halının en çok tercih edilme sebebi yapaylıktan uzak doğal bir görünüme sahip olması ve temizlik, sağlık gibi açılardan fazlaca avantajı bulunmasıdır.  Yün cami halısı uzun ömürlü ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Cami Halısı Fiyatları 

Cami halısı fiyatları birçok değişkene bağlıdır. Bu değişkenler malzeme kalitesi, desen dokuma zorluğu, halı üzerindeki desen oranı ve en önemlisi halı boyutudur. Fiyatlar farklı firmalarda farklılık göstermektedir. 

İslam dininde huzuru simgeleyen ibadetin önemli farzlarından biri olan namaz esnasında cami içerisindeki huzuru ibadet eden insanlara en iyi halı yansıtacaktır. Bu nedenle cami halıları son derece önemlidir. Bu nedenle ki titizlik içinde seçilir. 

Cami Halısı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Cami halısı alırken ürünün kalitesinin dikkatli bir şekilde tespit edilerek fiyat araştırmasının yapılması gerekmektedir. Aksi halde aynı kalitede bulunan ürünün daha uçuk bir fiyata alınması mümkün olacaktır.
 2. Cami halısı tercih edilirken kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Zaman içerisinde halıların temizlenmesi gerekecektir.
 3. Halıların tek parça olmamasına dikkat edilmelidir. Halıların temizliğinin cami dışında yapılması gerektiğinde bu durum önem arz etmektedir. Bu hususlara dikkat edilmesi ile birlikte halı alınması daha uygun olacaktır. 

  

Camilerimiz gün içerisinde evimiz,iş yerlerimiz kadar vakit geçirdiğimiz belkide en önemli yerlerdir diyebiliriz. Hal böyle olunca camilerimizin bakımı, güzelliği ve kullanılabilirliliği oldukça önem kazanır noktaya geliyor. Camilerimizde en çok kullanılan ve yıpranmaya maruz kalan ilk şey ne diye sorduğumuzda aklımıza ilk gelecek şey caminin halıları olacaktır. Günün hemen hemen her anında yüzlerce kişiyi ağırlama kapasitesi olan camilerimizde halıların yıpranmaması düşünülemez. Ayrıca bu halıların bakımı ve temizliği de oldukça önem arz eder. Bu noktada devreye cami halısı seçimi ve fiyatları bu halıların çeşitli tarzlarda dizaynları gelecektir. Özellikle kaliteli ve uzun ömürlü cami halısı seçimi bizi uzun vadede ekstra masraflardan kurtaracaktır.

Ucuz Cami Halısı mı Arıyorsunuz?

Bu iş aslında bir noktada tasarruf konusunuda kapsıyor.İyi seçilmiş bir cami halısı ile uzun vadede tasarruf edebiliriz. Zira kalitesiz bir cami halısı gün içerisinde ki yoğunluk sebebiyle çok erken yıpranacak ve ekstra sorun ve masraflar ortaya çıkaracaktır. Her konuda olduğu gibi ucuzluğu değil kaliteyi ön plana çıkarmak daha iyi olacaktır. Cami halılarının iç yapısı ve çeşitli özellikleri vardır. Bunlar hiç şüphesiz kalitelerine göre değişmektedir.Uzun ömürlü ve kullanışlı cami halılarının seçimi bir cami için ilk kıstas olması gerekir bundan sonra dikkat edilmesi gereken diğer kıstas ise görünüş ve dekorasyondur. Görünüş ve dekarasyon denilince de ilk akla gelen cami halıları göbekli cami halılarıdır. Bu cami halıları da diğer cami halıları gibi bakteri tutmayan pamuksu dokusuyla dikkat çeker.

Bütün bunların yanında ekstradan estetik ve görsel anlamda etkileyici bir görünüm sağlar.Unutmadan söylemek gerekir ki bu tür cami halıların yani görselliği ön planda tutan göbekli cami halısı gibi halılar kendi içinde de bir çok desen, motif ve kategoriye ayrılır. Kırmızı renkte,mavi renkte veya klasik yeşil renk formatında bir çok sekansta renk alternafleri bulunmaktadır. Ayrıca motif kısımlarıda oldukça çeşitlilik gösterir. Klasik yuvarlak motifler olduğu gibi daha desenli ve gösterişli motiflerde bulunmaktadır.

Bu modelin bakteri tutmadığı ve kolay temizlenebilir olduğunu daha önce belirtmiştim ve aynı zamanda alev almaz özelliği ve birinci sınıf yünden dokunduğunu da eklemeden edemeyeceğim.

Camilerimizi n güvenliği belkide toğlumsal yaşam alanlarımız arasında en önce gelen yerlerden biridir veya bir olmak zorunda olmalıdır demek zorundayız.Camilerin ilk güvenliği hırsızlık vakaları vb konulardan sonra depreme karşı yapının sağlamlığı gibi konulardır. Ancak günlük afetlerde işin içine girdiğinde iş başka bir boyut kazanıyor.

Örneğin camide bir yangın çıktığını düşündüğümüz zaman neden güvenlik konusunu bu kadar irdelediğimi daha iyi anlarsınız. Aynı anda bir çok insanın birada bulunduğu bir yerde bu tam anlamıyla bir felaket olurdu. Bunun için bir çok önlem alınabilir yangın sensörü ,acil çıkış kapıları gibi ancak yangın oluşmadan onu engellemekte başka bir önleyici tedbirdir. Bu konuda cami halıları en kritik noktada bulduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Zira cami içinde en çok yer kaplayan unsurun cami halısı olduğu düşünüldüğünde ve yanacak bir madde olması sebebiyle bu iş oldukça önem kazanıyor.

Bu sebeple cami halılarının yangına karşı dayanıklı, alev almaz olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Sonuçta camiler evlerimiz ve işlerimizden sonra en çok vakit geçirilen yerlerdir bu ortamda maksimum güvenlik tedbirlerinin alınması çok ama çok önemlidir. Bu durum cami halısının kalitesi,uzun ömürlülüğü ve şıklığı gibi unsurlarla desteklenirse işte o zaman ortaya gayet güzel bir komposizyon çıkar.

Camilerimiz en çok değer verdiğimiz mekanların başında gelir.Hal böyle olunca bu güzide mabedlerin bakımı, görünüşü ve daha bir çok önemli fonksiyonu karşılayabilecek düzeyde olması oldukça elzem bir konu haline geliyor. Bir çok etmenin göz önüne alınarak karar verilmesi ve seçimlerimizin daha dikkatli yapılmasını sağlayacaktır. Camilerimiz konusunda ne kadar hassas olduğumuzu herkes bilir hal böyle olunca ona gereken özeni vermeli ve her türlü ihtiyacını karşılamak durumundayız. Bu konuda belkide en hassa yer cami halılarıdır, cami halılarına gereken özen verilmez ise ortaya istenmeyen sonuçlar çıkacaktır.

Cami halılarının seçimi işte bu kadar önemlidir. Hal böyle olunca bu konunun ayrıntılarına girmek oldukça elzem bir hal alıyor. İstenmeyen sonuçlardan kastım genel olarak camiye namaz kılarak ibadetlerini yerine getirmek isteyen cemaatin genel olarak sağlıklarının korunması gerektiğidir. Aynı anda büyük bir kitlenin kapalı bir alanda bulunması hiç şüphesiz çeşitli mikrop, bakteri ve hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır

kaliteli cami halısı

Cami Halısı Model ve Özellikleri

 • Bu ortamda cami halıları modelleri ve aynı zamanda özellikleri yukarıda da bahsettiğim gibi çok önemli bir rol oynuyor.
 • Özellikle ayakta oluşabilen bakterilere karşı tam koruma sağlayan halılar seçilmesi oldukça önemli. Sonuç olarak namaz kılan cemaat yüzünü bu halıya koyuyor ve bu halıdan bir bakteri gelme olasılığı oldukça yüksek bir ihtimal.
 • Bu gibi sebepler yüzünden bu bilgilendirici yazının daha da yararlı olacağı kanaatindeyim. Gelelim işin asıl noktasına yani cami halı seçimi ve cami halısının model ve özelliklerine.
 • İlk olarak söylemek gerekir ki cami halısı seçerken uzun ömürlü olmasına dikkat edilmesi gerekir.Diğer bir özellik yukarıda da defaat ile altını çzidiğim temizlik konusuyla bağlantılı olarak bir cami halısı seçimi yapılmalı.Bundan sonraki aradığımız özellik cami halısının bakımının kolay yapılabiliyor olmasıdır.
 • Eğer bir cami halısı ne kadar bakteri üretmeyen bir yapıya sahip olsada bakımı zor ise kısa zamanda bakımsızlıktan yıpranmalar ve aşınmalar meydana gelecektir.
 • En son aranacak ama en önemli özelliklerinden belkide birinci sırada olan şey ise cami halısının kalitesidir.Eğer ortada kalite yoksa diğer özellikler olsa bile cami halısından istenen verim sağlanamayacaktır.

Kaliteli Cami Halısı

Kaliteli bir cami halısının seçilmesi oldukça önemli bir konudur. Bir çok çeşit cami halısı olsada hepsinin kalitesi birbirinden farklılık gösterir ve başka başka ihtiyaçlara göre hitap eder. Örneğin saflı cami halıları daha kalabılık camilerde özellikle tercih sebebidir bunun sebebine gelince yoğun cemaat sebebiyle düzen ve ahengi daha iyi sağlanmasına yardımcı olur.

Göbekli cami halısı veya alkrik cami halıları bu tür camilerde çok yoğun kullanılır. Bunun dışında mescitlerde de yine az cemaat olması hasebiyle bu iki modelin daha fazla tercih edildiği söylenebilir.Bunun dışında düz renkli olarak hiçbir motif veya desen olmayan cami halılarıda oldukça tercih edilir. Bu tercih daha çok görünüm yerine cami halısının özelliklerine önem verilmesinden kaynaklanır. Bu cami halıları dışında seccadeli cami halısı gibi en çok tercih edilen modellerde bulunmaktadır.Bu modelde yine ahenk ve safların düzenini sağlamaya katkı sağlar ve yoğun trafik alan camiler için tercih sebebidir.

Sonuç olarak,camilerimiz için yapacağımız halı tercihlerinin ne denli önemli olduğunu bu yazı ile sizlere anlatmaya çalıştım.

Eğer cami halılarının hangi kriterler gözetilerek tercih edildiği iyi anlaşılırsa çok daha isabetli tercihler yapılabilir.

Cami Halısı Seçimi ve Fiyatları” üzerine 2 yorum

 1. İbadetini gerçekleştiren kişilerin dikkatinin dağılmaması amacıyla cami halısı seçimlerinde son derece
  önem verilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

 2. Hey, I would like to know more about your products, can you please send an e mail to me? We need 250m mosque carpet. Please contact me.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir