RC-Excavator Yapım Aşaması

Herkese merhaba;

Yaklaşık 6 – 7 ay kadar önce forumlarda görüp ve ardından yapmaya başladığım fakat hala bitiremediğim rc-excavator dönüşümümün resimlerini sizlerle paylaşmak istedim. Bittiğinde nasıl olacağını merak edenler için ;

İlk önce http://www.candaoyuncak.com/bruder-caterpillar-paletli-ekskavator sitesinden aldığım genelde bu dönüşümlerde kullanılan CAT 320D modelini parçalayarak başladım.


Ardından 1mm kalınlığındaki sactan kulenin içini metalle kapladım. Aynı zamanda bomları tutması için yine aynı kalınlıktaki sactan bir parça hazırladım.

Daha sonra kepçeyi sactan parça kesip şekillendirdim.

Bunlarda bom ile kepçenin bağlantısını oluşturacak parçalar. Yine aynı kalınlıktaki sactan yapıldı.

Buda bomun ön parçası 1mm kalınlığındaki sac kesildikten sonra perçin atılarak yapıldı.

Arka bom.Paletleri döndürecek motorlar için bağlantı yerlerine güçlendirmeler.

Bu da iş makinesi için ses modülü. – technobotsonline.com

Hidrolik silindirler – MAGOM.

3 adet THOR – CTI. Palet motorları ve kupayı döndürecek motor için.

Hidrolik pompa – MAGOM

3-way Valve – MAGOM dan alındı. ( http://www.magomhrc.com/ )

Kupa ve paletler için motorlar.

Hidrolik aksam için yedek parçalar. – MAGOM ( http://www.magomhrc.com/ )

Ses modülü kutusundan çıkarılarak motor yerine yerleştirildi.

Dönüşümün tüm aşamalarını ilerledikçe sizlerle paylaşıyor olacağım.

Herhangi bir sorusu olan yardıma ihtiyacı olan yorum yazarak bana ulaşabilir.

Caesar Cipher Decoder (PHP)

Caesar Cipher Nedir?

Tarihin ilk kriptolojik fikirleri İngilizce’de transposition and substitution cipher adını taşır, yani yer değiştirme ve harf değiştirme şifrelemesi. Bu yöntemlerden ilki bir yazıdaki harflerin yerlerini değiştirerek, ikincisi ise harfleri başka harflerle değiştirerek elde edilir. Bu şifreleyi kullanan belki de en ünlü teknik Sezar Şifresi’dir: bu şifrede, her harf o harften birkaç sonraki harf kullanılarak yazılır. Örneğin, 3 harf atlamalı Sezar Şifresi’nde “deneme” yerine “ghrhph” yazılır.

Öte yandan, Sezar Şifresi(Cevrimsel alfabe) kırmak görece kolay olmaktadır: bir filolog, bir dilde en çok geçen harfleri bulabilir. O harfler ile mesajda en sık geçen harfleri karşılaştırarak hangi harfin hangi harf ile değiştirildiğini bulabilir. Bu adımların ardından, mesaj çözülmüş olur.

( Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Sezar_Sifrelemesi )

Yazdığım script ister bir metnin harflerinin kaç defa ileri alınacağını belirtip metni şifrelemenizi ya da şifrelenmiş bir metnin Guess seçeneğini seçerek orjinal haline döndürmenizi sağlıyor.

Scriptin işleyişi çok basit, ilk önce girilen metni alıyor ve kelimelere bölüyor ardından tüm kelimelerdeki harfleri 1 den başlayarak 26 ya kadar ileri alıyor tabii bu sırada Ingilizce’de en çok kullanılan kelimeler ile (‘a’,’an’,’and’,’the’) karşılaştırıyor. En çok hangi key de bu kelimelerden geçtiyse proğram o keyi tüm metne uygulayıp karşınıza sonucu bastırıyor. Scriptin yalnızca Ingilizce metinler için çalışacağını hatırlatmakta fayda var.. İleriki zamanlarda Türkçe metinler içinde bir algoritma yazıyor olacağım. Örnek olarak aşağıdaki metni metin alanına yazdıktan sonra Guess seçeneğini seçip ardından “Encrypt / Decrypt” butonuna tıklayarak sonucu görebilirsiniz.

Iwt exadi egdytri rdjas wpkt p qxv xbepri dc wdl iwt JZ'h edaxrt udgrt jhth etghdccta pcs gthdjgrth. Edaxrt duuxrtgh rjggtcian hetcs je id 25 etg rtci du iwtxg ixbt stpaxcv lxiw hjhetrits duutcstgh lxiw btcipa wtpaiw egdqatbh.

Windows’a Python Kurmak

python-logo-master-v3-transPYTHON NEDİR?

Python, nesne yönelimli, yorumlanabilen, birimsel (modüler) ve etkileşimli bir programlama dilidir.

Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.

Modüler yapısı, sınıf dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini destekler. Hemen hemen her türlü platformda çalışabilir. (Unix , Linux, Mac,Windows, Amiga, Symbian). Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı programlama gibi birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C ya da C++ gibi dillere tercih edilir.

(kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Python_(programlama_dili) )

Eğer siz de bir Windows kullanıcısı iseniz sıradaki adımları takip ederek dilediğiniz Python sürümünü bilgisayarınıza yükleyebilir ve kod yazmaya başlayabilirsiniz.

İlk önce http://www.python.org/download/ adresine girip hangi sürümü kullanmak istiyorsanız ona göre uygun olan linke tıklayıp bilgisayarınıza kaydedin.

Daha sonra kuruluma başlayın. Buradaki seçenekleri onaylayıp kurulumu bitirin.

Ardından Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler seçeneğinden Gelişmiş Sistem Ayarları ‘ na tıklayın. Buradaki açılan pencereden Ortam Değişkenlerine tıklayıp Sistem değişkenleri tablosundaki Path değişkeninin değerini açıp sonuna şu satırı ekleyin; ” ;C:\Python33 ” Eğer kurulumda C ‘den farklı bir yeri seçtiyseniz bu klasörü göstermeniz gerekmektedir. Yada farklı bir sürüm yüklediyseniz Python33 değerini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra çalıştıra cmd yazıp çıkan pencerede python yazarak python uygulamasını açabilir ve sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere.