Ana Sayfa

—————————————————————————————————————
ÖNEMLİ NOT: 27-28 Nisan 2019 Cumartesi ve Pazar günleri ODTÜ Felsefe Bölümünde

IV. ODTÜ LİSANS ÖĞRENCİLERİ FELSEFE KONGRESİ düzenlenecektir:

Tarih: 27-28 Nisan 2019
Yer: ODTÜ, Beşeri Bilimler Binası (Felsefe Bölümü), Zemin Kat, B14 Amfisi

SON ÖZET TESLİM TARİHİ: Sonuçlar açıklanmıştır.

Link: https://lisanskongre.phil.metu.edu.tr/

—————————————————————————————————————
Değerli Okuyucu,Türkiye Felsefe Ansiklopedisi (Online) Türkçe akademik felsefe dünyasındaki büyük bir boşluğun farkına varılması sonucunda ortaya çıkmış bir projedir.

Ansiklopedimiz felsefenin her okulunu ve konusunu kapsamayı hedeflemektedir. Ama yine de Türkçe alan-yazında hiç yer verilmeyen veya az çalışılan konulara daha büyük yer ayırmak niyetindeyiz. Örneğin Kadim Mezopotamya Felsefesini çok önemsiyoruz; ama Hobbes-Descartes öncesi Batı felsefesini bu erken evrede ele almayı tercih etmiyoruz.

Bu büyük projenin felsefecilerin puan alabilmek kaygısıyla hareket edecekleri bir yere evrilmesine asla izin vermeyeceğimizi şimdiden kesin olarak bildirmekten büyük bir onur ve gurur duyarız.

“Puan alabilmek için ansiklopedimizin formatını değiştirmemiz gerektiği” şeklindeki tüm önerileri şimdiden kesin bir dille geri çevireceğimizi ilan ediyoruz.

Çalışmamızın tipik bir felsefe sözlüğü veya ansiklopedisi olmayacağı konusunda kesin bir kararımız bulunmaktadır.  Burada geleneksel sözlük girdileri olabileceği gibi tümüyle polemik amacıyla yazılmış orijinal makale türünden girdilere de yer vereceğiz.

Çeviri kısmında sadece Türkçe felsefe yazınında sıklıkla bahsi edilen ama hiçbir zaman Türkçeye çevrilmemiş çok merkezi öneme sahip makaleler olacaktır. Bunlara ek olarak eğer izin alabilirsek az sayıda SEP veya IEP sitelerinden de çeviri yapmayı arzu ediyoruz.

Girdilerimizin çoğunluğu, ana yazının altına alınacak “uzman görüşü” yazılarını barındıracaktır. Diyelim bir yazar “kipler (modalities)” hakkında bir ana yazı yazdı. Ama biz biliyoruz ki bu konuyu şu anda içeride ve dışarıda çalışan çok sayıda Türkiyeli genç felsefeci bulunmaktadır. Yani çok kapsamlı ve derinlikli yazılan bir ana yazının hemen altına bizim teklif ettiğimiz 2-3 uzman kendi yorumlarını yazacaktır. Bunlar eksik kalmış hususlar üzerine olabileceği gibi yanlış aktarıldığı düşünülen şeyleri de barındıracaktır. Hatta kullanılan Türkçe çeviri karşılıkları konusunda bir tartışma veya bakılması gereken ek kaynaklar da bu uzman görüşü kısmında yer bulabilir. Serbest yoruma izin vermeyeceğiz. Çünkü serbest kürsü kurma niyetimiz yok ama tam olarak aynı konuda uzmanlığı bulunan arkadaşlarımızın açık kimlikle yapacakları bir değiş-tokuş bizce okuyucuların konunun inceliklerini çok daha derinden kavramasına yarayacağı gibi uzman arkadaşlarımızın her birinin kendi bilgisi ve kavrayışını hızlıca ilerletmesi açısından da çok ama çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Bu projeyi 1-2 yılda bitecek bir şey gibi hayal etmedik. Projemizin ömürlük olmasını sağlamak istiyoruz. Bu uzun zaman zarfı boyunca başta tasarladığımız yüksek akademik ölçütlerden asla geri adım atmayacağız.

Ansiklopedimizin Türkçe benzerlerinden en önemli ikinci farkı şu olacaktır. Sürekli güncelleme ve geliştirme temel ilkemizdir. Yani yazarlarımızın kendi kararları doğrultusunda yapacakları serbest güncellemeler dışında yönetici editörlerimizin de rica edeceği kapsam genişletici iyileştirmeler olacaktır.

Şu anda kullandığımız bu site sadece deneme amaçlıdır. Bir süre sonra çok daha fazla imkan sağlayan bir sitemiz olacak ve çok daha iyi teknik imkanlara sahip olacağız.

Her bölümden Türkçe yazabilen tüm meslektaşlarımızı katkı koymaya davet etmekten büyük bir mutluluk duyarız.

Saygılarımızla.