Salda Gölü Hakkında Detaylı Salda Rehberi 2019

Salda Gölü

Salda, turkuaz tutkusu olan herkesin yoluna çıkmak zorunda olduğu bir yerdir. Bir krater gölü olan Salda suları, camın karnından başlar ve en derin yerlerde çivit mavisi oynar. Ve bunda çok gizemli bir şey var. Kasesi volkanik bir patlama ile oluştuğundan mavisi derin ve 184 metre derinliğinde Türkiye’nin en derin göllerinden biridir.

Salda’nın gizemi derin sularında bitmez; sal Mars’ın özelliklerine sahiptir. Salda’nın beyaz bir kaya sahili var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama onu aldığınızda kolayca yenilebilen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayalar olarak bilinen bu yapılar Mars’ta da bulunur, bu nedenle kızıl gezegenin milyonlarca yıl önce Salda’ya benzediği düşünülmektedir. Mars’ta zaman içinde nehirler ve göller olduğunu gösteren izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat daha ince olduğu için, zamanla Mars’taki su buharlaşıp yok oldu ve bu kaya yapılarını terk etti. Dünyada bu tür kaya oluşumuna sahip iki yerden biri Salda, diğeri Kanada’da. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yaptığı araştırmalar dünya çapında büyük bir yankı buldu ve araştırmalar New Scientist gibi önemli bilimsel dergilerde yer aldı. Bu araştırma aynı zamanda büyük önem taşımaktadır: Bu stromatolik yapılar aşırı koşullara dayanıklı bir bakteri tarafından üretilen bir atık olduğunu ve dayanıklı bakterilerin bu tür kurutma Mars koşullarına dayanmaktadır. adapte, bu dünya dışı yaşamın ilk örneği olabilir.

SALDA’DA NE YAPILIR?

Şu ana kadar, Salda yerlilerin piknik yapmaya geldiği bir yer. Eskiden insanlar sık sık dışarı çıkmıyorlardı. İlginç bir şekilde gelenler daha fazla yabancı turist olurdu. Bu yıl, motorcular motosikletçilerin, bisikletçilerin yeni radarına girmeye başladı. Tekne kiralayıp kürek çekebileceğimizi söylediğimizde hiçbir şey bulamadık. Ama balon turizminin yakında başlayacağına dair söylentiler var. Özetle, satın alabileceğiniz bir hizmet yok, ziyaret edecek bir yer yok. Salda’da ne kadar eğlendiğiniz, ne kadar eğlendiğinize çok paralel.

Salda Gölü’nün etrafını muhakkak turlayın!

Birçok insan gölün batı kıyısını görür ve gider, ve biz bunun büyük bir kayıp olduğunu düşünüyoruz. Salda’daki en güzel yerler en bakir yerler, 7 numaralı kıyılardır. Burada iş veya yerleşim yok. Kapakta gördüğün fotoğrafın çekildiği yer.

Gölün etrafında 40 mil var, bu yüzden sürmesi kolay. Yeşilova Halk Plajı’nda günlük 30 TL karşılığında bisiklet kiralayabilirsiniz, ancak şimdilik sadece 2 bisikletleri vardır. Önümüzdeki sezonda daha fazla alacaklarını umuyoruz, çünkü burada yapılacak en iyi şeylerden biri bisiklete binmek. Yol düz olmasına rağmen, mesafe uzun olduğu için herkese uygun olmayabilir. Eğer 2 bisiklet kapmak başarırsanız, yolda bakkal olmadığı için bol su alın. İleride bir fıskiye var ve 6 numaradaki Sami Abi’den alabilirsin. Bisiklet+piknik çok keyifli, ama şimdi Sami abi yemek güzel olurdu.

Salda’daki efsane gün batımını doğu yakasından izleyin

Salda’nın yüksek olduğu için (1880 metrede) çok sayıda bulut hareketi olduğunu düşünüyoruz. Eğer açıksa, her zaman kabarık beyaz bulutların kortejidir. Salda’ya vardığımız gün, gün batımında 7 numaraya yakın bir yerdeydik ve önümüzde büyük gün batımını gördük, katlanır sandalyelerimizi çıkardık. Bizim için özel bir selamlama olmadığı ortaya çıktı ama her gün salda hava açık olduğunda ziyaretçilerine efsanevi gün batımını dağıtırdı.

Eğer mükemmel bir anla karşılaşırsanız, fotoğrafçılarınızı hazırlama, gerek yok.

Salda’nın adalarını keşfedin

Tabii ki, suyun çekilmesi ile yaz aylarında ortaya çıkan yedi beyaz adalar güzel, ancak turların bir otobüs istasyonuna dönüştüğünü ve dayalistlerin yerinin moduna sahip olmadığını düşünüyoruz. Sadece uzaktan izledik, ama yerel halk adalara yürüyebileceğini söylüyor. Yine de, yüzmeyi bilmeyenler, lütfen bilmesin. Çünkü sal aniden derinleşebilir. Otopark, plajda 3-4 krep ödendi.

Doğa Parkı’nda suya girin

Salda da yüzmek ya da değil için ayrı bir bölüm ayırdık, ancak Islanmak istiyorsanız Salda’daki en iyi plaj Doğa Parkı’nın plajıdır. Burası Orman Genel Müdürlüğü’nün altında. Orman Kampı olarak anılır. Ama tabelada Doğa Parkı yazıyor. Salda sularında kendinizi terk etmeden önce, Salda’da yüzüp yüzemeyeceğinizi anlattığımız bölümü okuyun lütfen.

Salda Gölü Özellikleri

 Salda Gölü , Burdur’un Yeşilova ilçesinde 1.180 metre mesafede bir krater gölüdür. Kar-beyaz kum, cam-benzeri turkuaz suyu ile Türkiye’nin Maldivler olarak bilinir. Salda Salda yapmak özellikleri şunlardır:

✔ Her şeyden önce, Salda Türkiye’nin dünyanın en temiz beşinci gölü! Su o kadar açıktır ki, rengi turkuaz Maldivler ile rekabet ediyor.

✔ 184 metreye kadar derinliğe sahip Türkiye’nin en derin tatlı su gölü bile.

✔ Kum, rengi gibi beyaz olarak Maldivler’e rakip. Burayı cennet yapan talk pudrasının kıyılarıdır. Bu beyaz rengi veren magnezyum mineralidir. Aslında, gölde uzun süre bir şey kaldığında, zamanla beyaz bir tabaka oluştu. Bu da demek oluyor ki göl hala manyezit üretiyor.

✔ Çevredeki bölge Salda Gölü’ne özgü endemik bitki ve hayvan türlerine sahiptir. Gölde üç endemik tatlı su balığı vardır ve gölün etrafında yaban domuzu, tilki ve kaplumbağaların farklı ırkları vardır. Bu, kışın da nesli tükenmekte olan dikkat ördeklerinin yaşam alanıdır.

✔ Oturma alanı nedeniyle çevresi açık değildir. Bu nedenle henüz (!) El değmemiş güzellik. Göl 1989 yılında bir site ilan edildi, ancak 1992 yılında, turizm için kısıtlı kalkınmaya izin verildi. Her halükarda Salda Ulusal Sulak Alanlar Komisyonu tarafından korunuyor, ancak yakın zamanda Yeşilova Valisi Necdet Özdemir, bir günlük tesis inşa etmek için yeni duyurulan planlar sunabildi. Bu projenin gölün doğal dokusunu gölgelemediğini umuyoruz.

✔ Tektonik krater gölü olduğu için Salda’nın suyu soda ve magnezyum açısından çok zengindir. Ve o eşsiz beyaz kumsalın sırrı yine magnezyum. Hepsi cilt kılları için iyi.

✔ Kum da killi olduğundan, cilt için çok iyi olan çamur banyosu için çok uygundur.

✔ Türkiye’nin dört bir yanından kampçılar, karavanlar, bisikletçiler için en popüler yerlerinden biri. Her yıl, kamp festivallerinin en coşkulu ayağı burada oluyor.

Salda Gölü Kamp Alanları

Eskiden Salda’da üç kamp alanı vardı, ancak artık Nature Park’ta (Forest Beach) kamp yapmıyordu.

Geride kalan 2 yer: Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı. “Bütün arazi boş, çadırımı bir ağacın altına atacağım” diyeceksin. Ama bilesin diye söylüyorum, bu yasa dışı çünkü burası bir site.

Yeşilova Belediyesi Halk Kumsalı
Bu konuda birbiriyle çelişen 2 görüşümüz var, ancak her ikisi de haklı:

Bir yandan Yeşilova Belediyesi’ne büyük helal diyoruz: Yeşilova 75 sent büyük su ve 3 kilo kıyılmış tost. Yeşilova’da böyle bir şey yok. Yerel halkın en eğlencesi Salda’ya inmek. Buradan, elektrik, su, giriş ücretini bile almayan Belediyeyi tebrik ediyoruz. Ne yazık ki, güzel yerler genellikle popüler hale gelir ve halka açık yerlerden çıkar. Düşük gelirli bir vatandaş tatil yapmaz. Bu maliyetleri yükleyip tesis kullanımı için ücret ödemeyerek halkın mülkiyetini kutluyoruz. Benzer şekilde, bitki için fiyat politikaları makul: menemen 5, zeytinyağı 5, alabalık ve köfte 10 pound.

Ancak bu erişilebilirlik aynı zamanda zevkinize limon sıkabilen insanlarla komşu olabileceğiniz anlamına gelir. Geceleri kamp alanına sürüklenmek için sular altında kalan gençler, içkinin sesini kaçırdılar, barbeküyü yakıp “Biiiir Sıkıldım, senden fazlası var.” diyerek müziği açarak zevkinizi bozabilir. Ya da bazı insanların “barbekü keyfi” senin ızgaran olabilir.

Buradaki gerçekler bunlar. Önemli olan onları tanımak, planınızı onlarla çakışmamak için yapmaktır. Kampta çeşitli kiralık bungalovlar (50 TL) ve 10 pansiyon, 2 kişilik çadır (30 TL) bulunmaktadır. Telefon görüşmeleri düşük.

Doğanbaba Halk Plajı
Doğanbaba’da tesis bulunmamaktadır. Pita kardeş Sami’nin tuvaleti var ama geceleri açık olup olmadığını bilmiyoruz. Her halükarda elektrik yok, açık, ama kamp bedava, ama son zamanlarda jandarmanın insanları kaldırdığını duyuyoruz.

NEREDE GREENOVA KALMAK
Pek aydınlık otel değiller. Buraya önerdiğimiz için değil, bilgilendirmek için geldiler. Başka bir konaklama olmadığı için, maruz kalma ihtimaline karşı bunu aklınızda tutun.

Yesilova Otel Berlin
Yeşilova’nın merkezinde uygun bir fiyata gece kalmayı tercih edebilirsiniz. Gecelik 35 TL Adres: Merkez Mah. Denizli Cad. 8 Yeşilova Tel: 0248 618 17 56 — 55 (Turan Bey ve Veli Bey ilgileniyor)

Görenser Otel
Yeşilova merkezden bir başka uygun fiyatlı alternatiftir. Çift kişilik oda 80TL tek kişilik oda gecelik 50TL. Kahvaltı dahil. Adres: Merkez Mah. Hürriyet Cad. Karşı Otobüs Terminali No:3 Yeşilova Web Sitesi: www.gorenserotel.tk Tel: 0 (248) 618 06 33 (Khalil İbrahim Gören) Yer için tıklayınız.

Salda Gölünde Yeme ve İçme

YEME VE İÇME GREENOVA
Buradaki işletmelerden çevre açısından pek bir şey beklemeyin; yerliler için hepsi sade yerler.

Gül Tost
Bu Yeşilova merkezde, küçük, perişan ama tertemiz bir tost. Süleyman Abi’nin yeri, Yeşilova’nın ünlü kıyma ekmeğini yiyebileceğiniz doğru yerlerden biridir. Fiyatlar da inanılmaz derecede uygun. Yaz aylarında 08.00 – 23.00, kış aylarında 08.00 – 01.00 arası açıktır. Bir tane de iyi geceler midelerinde.

Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova Konumu için tıklayınız.

Yüzen Tost (Toz Tost)
Yoksulluk Tostchu’nun yumurtalı tostchu ünlüdür. Ama bu haşlanmış yumurta değil, kırık bir yumurta. Çok güzel bir tane.

Adres: Dibektaş Caddesi, Yeşilova Çalışma Saatleri: 09.30 — 21.oo Yer İçin Tıklayınız.

Sisci Fatih
Hoşuna gitti. Burdur Şiş 10TL. Adres: Denizli Caddesi, Yeşilova. Yer için tıklayın.

Roma Dondurma Salonu
Burası Yeşilova, merkezdeki küçük bir Roma dondurmacısıdır. Güzel dondurma. Haşhaş dondurması ile ünlündür. Ama haşhaş sadece yazın var. Yer için tıklayın.

SALDA YEME VE İÇME
Pideman Sami
Burası, Salda Gölü’nün kıyısındaki Doğanbaba Plajı’nda Sami Master pideci’nin yeri. Pide, kiremitteki balıklar, köfte, tavuk kanatları… hepsi Salda’da yüzüp acıkanlar için. Pidesi beklentinin üzerinde iyidir! Kış aylarında akşamları 7-8 yaşına kadar, ancak yaz sezonunda 10’a kadar açıktır. Kalabalık olacaksan, dikkat çekmeye değer. Hatırlatma bana! Doğanbaba Plajı’nda, çadır karavanı ücretsiz ve ücretsizdir, ancak elektrik yoktur.

Tel: (Sami Master) 05376056078 – (Ali Oğlu) 05068360968 Yer için tıklayın.

Sultan Çeşmesi
Gölün hemen yanında bir iş. Canlı alabalık, köfte, tavuk kanadı, tavuk şiş ve kendi havuzlarında yetişen yerel lezzetler gibi seçenekler mevcuttur. Alkol satışı yok. Göl manzaralı bir terası var ama uğramadığımız için yorum yapamayacağız.

Adres: Salda Gölü kıyısı Yeşilova 15400 Tel: 0533 384 4045 Web sitesi için tıklayınız. Yer için tıklayın.

SALDA GÖLÜ İLE İLGİLİ TÜYOLAR

Bunlara dikkat edin
✔ Suya girmeden önce yüzmekle ilgili bölümü okuyun.
✔ Burada 3G veya hatta bir yer hattı bulma umudunu yitirin. Çok garip bir şekilde, gölün etrafında dönerek, aynı virajdan çıkana kadar çekmiyor, bir viraja girerken çekiyor. Çektiği en iyi üç tıklama. Yesilova 3G’ye sahiptir, ancak 3 dişe kadar çeker.
✔ Güneş yüksekliği ve beyaz kumdan yansıyan ışık nedeniyle çok yanar.
✔ Çünkü yüksek, yaz aylarında bile oldukça havalı.
✔ Jandarma geceleri ücretli kamp alanlarında kamp yapmayan kişileri kaldırıyor.

Yanınıza alın
✔ Gündüz lavabo noktası için katlanabilir sandalye masası veya zemin örtüsü
✔ Güneş kremi

Salda Gölü’ndeyken bunları kaçırmayın
✔ Burdur’da görülecek yerler hakkındaki makalemizi okuyun.

✔ 1 saatlik sürüş mesafesinde bulunan Lisinia Wildlife Village’ı ziyaret edin. Bu harika köyü ziyaret ettikten sonra Akçaköy’deki Lavander Deresi’nde Türkiye’nin en büyük lavanta tarlasını görün. İki tanesi aradı, arabayla 20 dakika.

✔ Kışın buradaysanız, Salda Gölü yakınlarında kayak yapma şansınız var mı?! Burası kışın çok kar alır. Hatta 20 dakika içinde bir kayak merkezi vardır. Salda Ski Resort, 20 dakika uzaklıkta yer için tıklayın.

✔ Mayıs ayında Yeşilova 5 bin flamingoya ev sahipliği yapmaktadır. Flamingolar besin maddelerini bulmak için alkali, tuzlu ve sığ gölleri tercih ettikleri için Yeşilova’ya bağlı olan Barak Gölü (Akgöl) Mayıs ayında Burdur’dan geçen 5 bin flamingoya besin maddesi sağlıyor. Adına Barren diye bakma. Burası flamingolar için çok önemli bir sulak alan. Çorak Gölü Salda 35 km 40 dk ve 64 km Burdur merkeze 1 saat uzaklıkta. Yer için tıklayın.

✔ Her Perşembe, Yeşilova merkezde kamu pazarı kuruluyor. Kampçıların bilgisi. Yer için tıklayın.

SAL GÖLDE EKOLOJİK SORUNLAR
Salda Gölü’nü tehdit eden bazı sıkıntılardan bahsetmek istiyoruz. Herkesi bu cennetle ilgilenmek için kollarını sarmaya davet ediyoruz.

— Salda’nın su seviyesinin her yıl gerilediği bilinmektedir. Düden Çay barajında tuz biberi olacağı endişesi çevreciler tarafından sık sık konuşulmaktadır. Çevrecilerin acele bir tuğla koymak istiyorsanız, change.org kampanyaları imzalayabilirsiniz.

– Bu yenilenen bir göl, ama deniz gibi değil. Yakındaki tesislerin çoğalması göl için tehlike oluşturmaktadır.

— Salda’nın gazlı plajlarını kepçelerle oyuyorlardı ve onları endüstriye götürüyorlardı. 🙁 Oysa bu dünyadaki en nadir oluşumlardan biridir (Mars hakkında anlattığımız ayrıntılar).

— Lütfen ziyaretiniz sırasında üzerinize düşeni yapın: Çöp atmayın, bir çekirdek olsa bile. Sahile inmeyin ve bu nadir oluşumları bozmayın.

BURDUR OLDUĞUNDA, EĞER LİSİNİA DOĞAL HABİTAT KÖYÜ ZİYARET ETMELİSİNİZ!

Hemen yakınında, Burdur Gölü’nün kıyısında Türkiye’nin en çok beğenilen oluşumlarından biri var: Lisinia Vahşi Yaşam Köyü!
Görmeden gidersen pişman olursun!