Mide Botoksu ve Mide Küçültme Ameliyatı ile Obeziteyi Durdurun!


Mide Botoksu Nedir, Obeziteden Nasıl Kurtulunur?

Obezite (aşırı kilo) insan hayatını olumsuz etkileyen en büyük sağlık sorunlarından biri. Siz de obeziteyle başa çıkmak ve ameliyat olmadan fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız mide botoksu tedavisini öneririz.

Mide Botoksundan önce Botoks Nedir? ondan bahsedelim!

Botoks, “Clostridium Botulinum” adlı bakterilerden elde edilerek insan vücuduna enjeksiyon yoluyla uygulanan tıbbi bir protein türüdür. Öyleki insan vücuduna uygulandığı bölgedeki sinirsel ve elektriksel akımı durduran bu protein 4 ile 6 ay gibi bir sürede kasların kasılmasını önler.

Mide Botoksu Nedir?

Endoskopik olarak midenin açlık ve iştah üzerinde etkili olan sinirlerin ve kasların belirli süre etkisiz hale getirmeyi hedefleyen obeziteye karşı ameliyatsız tedavi yöntemidir ve dünyada 15 yıldır uyulanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı fazla kilo ve obezite sorunu yaşayan kişilerin diyet, spor veya ilaç tedavisi uygulamasına rağmen tatmin edici sonuç alınamadığında uygulanan bir yöntemdir. Ameliyatla beraber, mide bağırsak sistemindeki açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlarda büyük bir değişim meydana gelir. Midenin küçülmesiyle beraber daha az gıda ve haliyle kalori alınacağından kişi doğal yollarla zayıflamaya başlar ve bu zaman zarfında vücut aşırı strese maruz kalmadığından olabilecek herhangi psikolojik travmalardan da uzak olur.

Mide Botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir.

Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskopik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur.

Bu tedavide botoks maddesi, midenin açlık hormonu sağlayan ilgili bölümlerine uygulandığı için, kişide iştahında azalma ve uzun tokluk hissleri oluşacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Olur?

Midenin neredeyse %80’lik bir kısmının cerrahi operasyonla alınması mide küçültme ameliyatı ile olur. Midenin büyük bir kısmı cerrahi bir operasyon ile çıkartılır. Bu sayede insan vücudu yoğun strese maruz kalmaz ve ameliyat sonrası iyileşme bir hayli hızlı olur. Mide Küçültme Ameliyatı; Tüp Mide Ameliyatı, Mide Kelepçesi Ameliyatı ve Gastrik Bypass olmak üzere üç çeşide ayrılmaktadır.

Ortalama 15–20 dakika süren bu tedavinin ardından kişide açlık ve iştah üzerinde etkili olan bu kaslar 4–6 ay gibi bir süre kısıtlı çalışacak ve bu sayede iştah azalacak, midedeki kasların kasılma yeteneğini kaybetmesinden dolayı da midenin boşalması uzayacaktır.

Midenin kasılma yeteneğini kaybetmesinden dolayı, alınan gıdalar midede daha uzun süre durur ve boşalması gecikir. Bu sayede kişi daha uzun süre tokluk hisseder ve fazla gıda alma ihtiyacı duymaz.

Alınan karbonhidratların mideyi terketmesi 2–4 saat arası bir süre alırken mide botoksu tedavisinden sonra bu süre 12 saate kadar uzar.

Mide Botoksu tedavisi endoskopik olarak uygulandığından dolayı diğer ameliyatlarda ihtiyaç duyulan herhangi bir ön hazırlık gerektirmez.

Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tedavi olmadan önce mide ile ilgili bir rahatsızlığınız olmamalı!

Gastrit, mide ülseri gibi hastalıklarda botoks tedavisi uygulanmadan önce bu tip hastalıkların öncelikle tedavi olması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Mide Botoksunun Faydaları

https://medium.com/r/?url=https%3A%2F%2Fblog.metu.edu.tr%2Fe182353%2Fmide-botoksu-mide-kucultme%2F

Fazla kilolarınızın %40 ‘ ından 6–8 ay arası bir sürede kurtularak hayal ettiğiniz ideal kiloya kavuşacaksınız. Bununla birlikte obeziteye bağlı, obezitenin sebep olduğu diğer hastalıkların iyileşmesinde de önemli ölçüde yol katedersiniz.

Mide Botoksu Tedavisi Güvenli mi?

Bu tedaviyi yaptırmak isteyen hemen her hastanın aklında kuşku bırakacak mide botoksu riskleri, mide botoksu güvenli mi, mide botoksu yan etkileri tarzında sorular olması gayet doğal bir içgüdü. Etkisinin 4–6 ay sürdüğü mide botoksu ameliyatının herhangi bir riski ya da yan etkileri yoktur. Hata tedaviden 1–2 saat sonra yürüyerek hastaneden ayrılabilir.

Mide Botoksu Etki Süresi

Mide botoksu uygulamasını takip eden 3 günden sonra, açlık ve iştah hislerinde azalmalar başlar. 1 hafta sonrasında ise bu hisler maksimum seviyeye gelir ve etkisi 4 ila 6 ay süreyle devam eder.

Mide Botoksu Tekrar Uygulanabilir mi?

Mide Botoksu işleminde 6 ila 8 ay içersinde kişinin ideal kiloya ulaşması hedeflenir. Bu süreç içersinde, çok az kilo veren ve hedeflenen ideal kiloya erişemeyen kişiler için tekrar mide botoksu işlemi uygulanabilir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Fazla kilolarından şikayetçi olan ve kilo vermek isteyen tüm kişilere uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Bu işlemde hasta seçimi çok önemlidir. Vücut kitle indeksi 40 ‘ ın üzerinde olan kişilerde mide botoksu işleminin çok faydalı olmayacağını belirtmek gerekir.

Mide Botoksu Uygulamasındaki Beklenti nedir?

Bu uygulamadaki beklenti; hastaların toplam ağırlığının %10–15 kadarını 3 ila 6 aylık süre zarfında kaybetmesidir. Kaybedilen kilo miktarı ise yaşa bağlı olarak metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var Mı?

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10–15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1–2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksunun istenmeyen etkileri ya da komplikasyonları var mı?

Mide botoksunun bu güne kadar gösterilmiş ciddi bir yan etkisi ya da komplikasyonu yoktur. Bu sebeple de başarı oranları yüksek olan ve güvenilir bir yöntemdir.

Hastaların çok az bir kısmında ( % 8–10 ) işlemden sonraki 2–3 hafta boyunca hafif ve geçici bulantı şikayeti olabilmektedir. Ancak bu tan etki, mide balonu ya da mide küçültme ameliyatlarından sonra görülenlere kıyasla çok daha hafif olmaktadır.

Gebelerde ve emzirenlerde uygulanabilir mi?

Gebelerde ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

Benim bağırsaklarım zaten tembel botoks ile daha fazla şişkinlik yaşar mıyım?

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etki yapmamaktadır. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

2. Bu yöntem estetik alandaki botoks gibi bir uygulama mı?

Evet ama bu uygulamada amaçlanan midenin gerekli noktalarına botoks maddesi enjekte edilerek midenin daha geç boşaltılmasını sağlamaktır. Bu sayede kişi çok daha uzun süre tokluk hisseder ve iştah kontrolü sağlanarak zayıflaması kolaylaşmaktadır.

Mide botoksu işlemi ne kadar süre hastanede yatmak gerekli midir?

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4–6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Mide Botoksu Uygulamasının Etkilerini Ne Zaman Hissedeceksiniz?

Mide botokosu uygulamasından 3 gün sonra, iştahta ve açlık hissinde azalma görülmeye başlanır. 1 hafta sonra bu etkiler maksimum düzeye ulaşır ve 4–6 ay süreyle devam eder.

Mide Botoksu Uygulaması Tekrar Edilebilir Mi?

Mide botoksu uygulaması ile 6–8 ay içinde ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir. Bu süre zarfında bir miktar kilo veren ancak ideal kilosuna ulaşamayan kişilere, kilo kaybının devamı için yeniden mide botoksu uygulanabilir.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Botoks enjeksiyonu, midenin detaylı olarak içerden görüntülenmesine imkan veren endoskopi uygulaması ile yapılır. Bunun neticesinde, hastaya verdiği rahatsızlık, sadece “gastroskopi” uygulaması kadar olur.

Mide Balonundan Ne Farkı Vardır?

Mide balonu da mide botoksu gibi kilo vermek için yapılan endoskopik yöntemlerden biridir. Fakat mide balonunun hacminin hastanın bünyesine göre belirli zamanlarda tekrardan düzenlenmesi gerekir ki, bu da her defasında endoskopi yapmayı mecbur kılar. Mide botoksu tek seferde 3–6 ay arası etkili bir iştah kaybı sağlar. Öte yandan mide balonunda mide içinde bir yabancı cisim olmasından dolayı ara sıra da olsa bulantılara sebep olur. Üstelik mide balonu çekildikten sonra bazı hastalar iştahlarının tekrar açıldığından rahatsız olmakta. Mide botoksunun etkisi yavaş yavaş geçtiğinden bu şekilde ani iştah artışı yaşanmamakta, iştah yavaş yavaş normale dönmektedir.

Mide Botoksunun Avantajları

Mide Botoksu uygulaması yapıldıktan 3 gün sonradan itibaren, iştahta ve açlık hissinde farkedilir düzeyde azalma yaşanır. 7. günden sonra bu etkiler en yüksek seviyeye ulaşır ve 6 ay boyunca devam eder. Mide Botoksu Uygulaması ile 6 ila 8 ay içersinde ideal kiloya ulaşılmasını olanak kılar.

Bu süre içersinde, kilo veren ancak hedeflediği ideal kilosuna ulaşamayan kişilere, kilo kaybının devamını sağlamak için yeniden mide botoksu uygulanabilir.


MİDE BOTOKSUNU HERKES YAPTIRABİLİR Mİ?

Bu işlemden fayda alabilmek için vücut kitle endeksi 35’ten az olması uygun görülür. Öte yandan vücut kitle endeksi 45 üstü durumlarda etki göstermeyebilir. Ağızdan girilerek yapılan endoskopik yöntemde mide botoksu uygulanırken herhangi bir kesi işlemi yapılmaz.

Ülkemizde Fast-food tüketiminin hızla yayılmasıyla beraber yaygınlık gösteren obezite problemi, günümüzde pek çok insanın hayatını olumsuz yönde tehlikeye sokmaktadır. Bu hastalıktan kurtulmak isteyenlere umut veren ve obezitenin tedavisi için başvurulan mide botoksu, endoskopik metodla midenin bazı bölgelerine botulinum toksini enjekte edilmesiyle gerçekleşir.

Botoks uygulaması yapılacak olan kişiye ilk olarak anestezi hekimiz tarafınca anestezi uygulanarak uyutulur. Ardından midenin çıkış yerindeki belirli noktalara endoskopi vasıtasıyla botoks enjekte edilir. Sonrasında midedeki bazı kaslar kasılma özelliklerini kaybederek dolgunluğunu uzatır. Yaklaşık 20 dakika süren mide botoksu sonrasında herhangi bir ağrı ya da bulantı şikayetleri göstermeden, kişi günlük rutinine devam eder.

MİDE BOTOKSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR NELER?

Operasyon sonrası yeniden kilo problemi yaşamak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta beslenmelerine dikkat etmeleridir. Enjeksiyon ve diyet yaptıktan sonra 5 -6 ayda yaklaşık 10 ila 20 kilo verilebilir.

Op. Dr. Tuğrul Demirel Obezite ve Diyabet Cerrahisi

Obezite çağımızın en önde gelen sağlık sorunlarından birisi durumuna gelmiş halde. Tüm dünyanın büyük bir örneklemesi sayılabilecek Amerika’da, nüfusun %30’unun ileri derece şişmanlık nedeniyle sağlık sorunları yaşamakta olduğunu yapılan araştırmalar gösteriyor. Obezitenin en önemli nedenini elbette kolayca “modern hayat” deyip kestirip atıyoruz! Oysa hareketsizlik ve bol kalorili beslenme bizim tercihimiz. Bu nedenle obezite ile karşı karşıya kalıyoruz. Obezitenin nedenini bu şekilde ortaya koyarsak, tedavinin temeli de kendini gösteriyor: Dengeli ve düşük kalorili beslenme ile gündelik hayatımızda bedensel aktivitenin bir düzen içinde kendine yer bulması…

Mide Botoksu ile Zayıflama

MİDE BOTOKSU NUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Her ilacın vücutta bir yarılanma ömrü vardır. Botoks uygulamalarında bu süre 4–6 ay arasında olup ilacın etkinliği bu süreye kadar devam etmektedir.

Mide botoks tedavisinin artıları

— Cerrahi bir yöntem değildir.
 — Vücut kitle indeksi 25–40 arası olan bireylere uygulanabilir.
 — Sedasyon altında yapılır. Genel anestezi ihtiyacı yoktur.
 — 20 dk gibi kısa bir sürede işlem tamamlanır.
 — Endoskopi ile yapılan bir işlem olduğu için hasta işlemden hemen sonra günlük yaşantısına dönebilir. Hastanede yatış gerektirmez.
 — Mide botox uygulaması 6 ay etkilidir. 3 kereye kadar işlem tekrarlanabilir.

Zayıflamada yeni yöntem ‘mide botoksu’

Mide Botoksu Uygulaması Hangi Yas ta Yapılabilir?

Mide botoksu, vücut kitle indeksi (VKİ) 35’in altında olan 18–65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir.

Mide botoksu herkeste standart mıdır? Herkese aynı dozdamı yapılır?

Mide botoksu uygulaması herkese aynı dozda ve standart olarak uygulanmaz her hastanın uygulanma pratiği ve botoks dozu farklıdır ? Başarısız uygulamaların altında yatan en büyük neden bilinçsiz ve yanlış uygulamalardır.

Mide botoksu sonrası spor yapabilirmiyim ?

Mide botoksu sonrası spor yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Mide botoksu nasıl uygulanıyor işlem için özel bir hazırlık gereklimi?
Mide botoksu işlemi için 8 saatlik açlık yeterlidir özellikle ciddi sağlık sorunları olan bireylerde bazı kan testleri yapmak gerekiyor işlem öncesi gerekli analizler ve kan testi incelemeleri sonrası hastalarımız endoskopi ünitesine almaktayız işlem öncesi yapılan endoskopide yemek borusu mide duedonum ayrıntılı incelenir sonrasında bir problem yok ise işlem yapılır.

Mide Botoksunun Faydaları

Fazla kilolarınızın %40 ‘ ından 6–8 ay arası bir sürede kurtularak hayal ettiğiniz ideal kiloya kavuşacaksınız. Bununla birlikte obeziteye bağlı, obezitenin sebep olduğu diğer hastalıkların iyileşmesinde de önemli ölçüde yol katedersiniz.

Mide Botoksu Tekrar Uygulanabilir mi?

Mide Botoksu işleminde 6 ila 8 ay içersinde kişinin ideal kiloya ulaşması hedeflenir. Bu süreç içersinde, çok az kilo veren ve hedeflenen ideal kiloya erişemeyen kişiler için tekrar mide botoksu işlemi uygulanabilir.

20 dakika sürüyor!

15 ila 20 dakika kadar süren bu uygulama sonrasında; yemek yeme isteği üzerinde etkisi bulunan sinir ve kaslar 6 ay kadar etkisiz hale getirilir. Buna bağlı olarak; iştah azalır ve mide kasları kasılma yeteneklerini yitirir. Böylelikle midenin boşalması da geciktirilmiş olur. Besinler ise midede daha uzun kalacağı için tokluk hissi uzar ve az gıda tüketimi ile kişi kendisini çoğu zaman tok hisseder. Bu süreçten sonra ise kiloda azalmalar görülmeye başlanır.

Bağırsak tembelliğine sebep olur mu?

Enjeksiyon sadece mide düz kaslarına uygulandığı için mide kaslarının haricinde herhangi bir organa etkisi yoktur.

İşlem sonrasında yapılması gerekenler

Operasyon sonrasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. 2 ile 3 gün arasında iştah ve doygunluk hissi başlar, bazı hastalarda bulantı gibi şikayetler olabilir. Uygulama sonrasında hasta ilk gün sıvı gıdalar ile beslenmelidir. Herhangi bir sorunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Vki 40 ın altında olan diyete rağmen kilo veremeyen kişilere öneriliyor

Mide botoks uygulaması vücut kitle indeksi 25–35 olan hastalar için uygundur. Vki 40’ın üzerinde olan hastalar için cerrahi seçenek ön plana çıkmakla birlikte vki 40’ın altında olan diyet yapılmasına rağmen kilo veremeyen, diyete uyumsuz olan hastalar için mide botoks uygulaması bir seçenek olarak önümüzde durmaktadır. Kilo kaybı ile birlikte bu hastalar kendilerine özgüvenleri gelmekte ve yeme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte kalıcı kilo kayıplarına ulaşabilmektedirler. Hedeflenen mide botoksuyla kilo kaybı 15–20 kg kadardır.

Uygulama sonucu diyetisyen desteği alınması şart!

Botoks etki süresinin 6 ay olduğunu bilinerek; bu süre içerisinde diyetisyen kontrolleriyle periyodik, hastalara özel diyet programları hazırlanarak, yeme alışkanlıklarının da değişmesini hedeflenerek program hazırlanmaktadır. Mide botoksuyla diyetisyen kontrolleri bir bütün olarak hastalarımız için ele alınmakta ve her hastamız için kontrollerinde diyetisyen ve doktoru tarafından yapılmaktadır. Mide botoksu tek başına yeterli bir yöntem olmayıp ; bu yöntemin diyet ve spor ile kombine edilmesi ve sonuçta yeme alışkanlığında belirgin bir değişim sağlanması amaçlanmaktadır.

Obezite (şişmanlık) Nedir?

Obezite (şişmanlık); bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün “vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi” olarak tanımladığı obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle, vücudun enerji dengesinin bozulması ve vücut ağırlığının sağlığı bozacak boyutta artmasıdır.

Mide Botoksunun Etki Mekanizması Nasıldır?

Botoks proteini mideye enjekte edildiğinde midenin kaslarını çalıştıran sinirlerin geçici olarak fonksiyonları durur ve mide kasları kasılma yeteneğini yitirir. Bu sayede midenin boşalması gecikir. Normalde mide karbonhidratları yaklaşık olarak 3–4 saatte bağırsağa aktarırken, mide botoksu uygulanan hastalarda bu süre 12 saate kadar çıkar. Böylece mide dolgunluğu artacağından tokluk hissi daha uzun sürer. Hastalarımızın gıda tüketme isteği azalır. Aynı zamanda midenin fundus kısmından salgılanan ve iştah merkezini uyaran Ghrellin isimli hormonun da salınımı durur. Böylece hastalarımızın iştahı da azalır. Botaksun etkisi yaklaşık 4–6 ay kadar devam eder. Bu süre zarfında bu avantajları kullanarak diyetine dikkat eden hastalarımız yaklaşık 20–25 kilo kadar verebilir. Amaç bu işlemi bir kez uygulama ile hastalarımızın doğru beslenme bilgisini edinmeleri ve işlemin tekrarına gerek kalmaması. Ancak ihtiyaç dahilinde işlem 6 ay sonra tekrarlanabilmektedir.

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILMAZ?

Herhangi bir nedenle botoks uygulaması yapılmış ve alerjik reaksiyon gelişmiş bireylere yapılmaz. Bunun dışında işlem öncesi görüşmede psikiyatrik boyuta varan yeme bozukluğu olan bireylere de uygulanması doğru değildir.

Bir yılda var olan kilonuzun yüzde 30 nu verebilirsiniz

Bilinen nörolojik bir hastalığı olmayan, midesinde ülser veya büyük bir fıtığı bulunmayan tüm hastalara rahatlıkla yapılabilin mide botoksu, kalıcı kilo vermenin yolunu açmaktadır. Mide botoksu uygulamasında hedef 1 yılda var olan kilonun yüzde 20–30’unu vermektir. Yani 100 kilo olan bir insanın 1 yıl içerisinde 70 ila 80 kiloya kadar düşmesi hedeflenmektedir. Burada en hızlı kilo verme süreci ilk 1 aydır. İlk 1 ayda hastalar sıklıkla 10 ila 15 kilo verebilmektedir. Sonrasında ise kilo vermeye devam eden hasta, yıl sonunda hedeflenen yüzde 30 rakamına ulaşabilmektedir.

Diyetsiz tek başına işe yaramıyor

Dr. Erdil, “Bağırsak sağlığının iyi olmasının kilo vermede en önemli ektenler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla mide botoksu düşünürken mutlaka doktor ve diyetisyenin oluşturduğu bir diyet programına girmeniz önerilir. Aksi takdirde tek başına mide botoksu yaptırarak zayıflamaya çalışmak, sizi büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğratacaktır” ifadelerini kullandı.

Mide botoksu sonrası normal yaşama ne zaman dönülür?

Uygulamadan 1 saat kişi normal yaşamına ve iş yaşamına dönüş sağlayabilir.

MİDE BOTOKSUNDAN SONRA NASIL BESLENMEK GEREKİR?

İlk 3 gün hastaların sıvı gıdalarla beslenmesi önerilir. Yağlı ve asitli yiyeceklerden sakınmakta fayda var. Bu dönemde protein ağırlıklı beslenme ön plan çıkmakta ve karbonhidratlardan uzak durulmalı. İşlem sonrası 1. haftadan sonra hastalar normal yemek düzenlerine rahatlıkla geçebiliyor. Botoks etki süresinin 6 ay olması nedeniyle bu süre içerisinde diyetisyen kontrolleriyle periyodik olarak hastalara özel diyet programları hazırlanır, yeme alışkanlıklarının da değişmesi hedeflenerek program oluşturulur. Mide botoksuyla diyetisyen kontrolleri bir bütün olarak hastalarımız için ele alınmakta ve her hastamız için kontrollerinde diyetisyen ve doktoru tarafından yapılmaktadır. Mide botoksu tek başına yeterli bir yöntem değildir. Bu yöntemin diyet ve sporla kombine edilmesi ve sonuçta yeme alışkanlığında belirgin bir değişim sağlanması amaçlanır.

Mide botoksunun zararı var mı dır?

Botoks yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Mide botoksu işlemi endoskopi eşliğinde uygulanan bir işlem olup bir ameliyat değildir. İşlem süresi 15–20 dakika arasında sürmektedir. Bu sürenin uzaması ya da kısalması işlemi uygulayan doktora, uygulama alanına ve kullanılacak ilaç miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

Mide Botoksu Etki Süresi

Mide botoksu uygulamasını takip eden 3 günden sonra, açlık ve iştah hislerinde azalmalar başlar. 1 hafta sonrasında ise bu hisler maksimum seviyeye gelir ve etkisi 4 ila 6 ay süreyle devam eder.

Açlık hissini belirgin düzeyde düşürüyor

Mideye botoks kişiye uygulandığında, uygulama alanı olarak kas içine yapılması gerekmektedir. Kaslarda felç meydana gelmesiyle mide çıkışında özellikle asit salgılayan hücrelerde asit salgılanması da azalmaktadır. Asit salgılanmasının azalmasıyla mide botoksu uygulanan hastaların açlık hisleri belirgin olarak düşer. Mide botoks uygulaması, mide kaslarına yapıldığı için felç meydana gelmekte ve mide hareketleri yavaşlamaktadır. Yani mide boşalma hızı azalmakta ve hastanın tokluk hissi uzamaktadır. Örneğin yenilen bir yemek en az 2 saat de barsaklara geçişi olmaktadır. Mide botoksu ile birlikte bu süre 4–5 saate kadar uzamakta ve kişi böylece daha geç acıkmaktadır.

TOKLUK HİSSİNİ UZATIYOR

Bir başka ifadeyle mide boşalma hızı azalmakta ve hastanın tokluk hissi uzamaktadır. Örneğin yenilen bir yemek en az 2 saat de barsaklara geçişi olmaktadır. Mide botoksu ile birlikte bu süre 4–5 saate kadar uzamakta ve hasta böylece daha geç acıkmaktadır. Ghrelin hormonu ise bize “acıktım, yemek yiyelim” dedirten hormondur. Açlık hissimizin baş sorumlusudur. Ghrelin hormonu başlıca midenin fundus bölgesinde olmak üzere sindirim sisteminin içinde salgılanır. Bu hormonun salgılanması açlık durumuna bağlıdır.

MİDE BALONUNDAN NE FARKI VARDIR?

“Mide balonu da kilo vermek için yapılan endoskopik müdahalelerden biridir. Ancak mide balonunun hacminin hastaya göre ara sıra ayarlanması gerekir ki bu da her seferinde endoskopi yapmayı gerektirir. Mide botoksu tek uygulama ile iştah kaybı sağlar. Mide balonunda mide içinde bir yabancı cisim olması nadiren de olsa bulantılara neden olmaktadır. Ayrıca mide balonu çekildikten sonra birçok hasta iştahının aniden tekrar açıldığından şikâyet etmektedir. Mide botoksunda ani iştah artışı yaşanmamaktadır, iştah yavaş yavaş normale dönmekte ve kişi bu süre zarfında beslenme düzenini benimsemelidir.”

9. Uygulama sonrası nasıl bir etki süreci var?

Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.

Verdiğiniz kilolarınız kalıcı olur

Bir bakteriden elde edilen protein olan botoks; genellikle nörolojik hastalıklar, terleme tedavisi ve bazı ürolojik rahatsızlıkların tedavisinde kulanılmaktadır. Ancak son zamanlarda kilo verme tedavilerinde de kullanılarak başarılı sonuçlar alınmaya başladı. Ciltteki tedaviden farklı olarak uygulanan mide botoksu, endoskopik yöntem kullanılmaktadır. Botoks uygulanan hasta yaşam tarzında yaptığı değişiklikler ile güvenli ve kalıcı bir şekilde kilo verebilmektedir.

Zayıflamada yeni trend Mide Botoksu

Obezitenin hem dünyada hem de ülkemizde gün geçtikçe artan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Dr. İbrahim Sakçak, obeziteden ve fazla kilolardan Mide Botoksu ile kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Obezitenin hem dünyada hem de ülkemizde gün geçtikçe artan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Dr. İbrahim Sakçak, obeziteden ve fazla kilolardan Mide Botoksu ile kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Mide botoksu anestezisi nasıl yapılmaktadır?

Anestezisi sedasyon anestezisidir. Kişi 15 dakika boyunca uyutulmakta sonrasında uyanmaktadır. Uyandıktan sonra yarım saat kontrol amaçlı istirahat yaptırılmaktadır.

Mide botoksu mideye zarar verir mi?

Mide botoksu uygulamasında amaç midenin belirli bölgelerindeki sinirleri bloke etmektir aynı yüzde olduğu gibi bu süreç geçicidir amaç iştahı kapatıp mide motilitesini yavaşlatmaktır bu sayede hasta bazen bir köfte veya bir kase yoğurtla çok uzun süre tok kalabilmektedir biz bu noktada yağ ve kas oranlarını düzenli olarak takip etmekte ve gerekli eğitimi vermekteyiz . Bilimsel literatürde mideye major bir zarar verdiği gözlemlenmemiştir minör kabul edilebilir etkileri olmakla birlikde bu mide balonu veya cerrahi ile kıyaslandığında çok daha azdır.

Mide botoksu nerde yaptırılmalıdır ?

Mide botoksu uygulaması mutlaka bu işte yeterince klinik tecrübesi olan ekip çalışması olan ( diyetisyen asistan doktor ) merkezlerde yapılmalıdır tüm ekibe 24 saat ulaşabilmelisiniz. Bizim Merkezimize yanlış merkezlerde uygulanmış ve kilo kaybı yaşamamış bir çok hasta gelmektedir. Bizim ekimizde sihirli bir değenek yok ki?! Yanlızca doğru dozda doğru yerlere uyguluyor ve sıkı takip ediyoruz. Her hastada farklı tedavi protokolü ve farklı doz botoks uyguluyoruz Bu nedenle başarı oranımız yüksek

10. Bu uygulama ağrılı ya da acılı mıdır?

mide botoks işlemi sedasyon altında yapılmaktadır. Bu sebeple herhangi bir ağrı söz konusu değildir.

MİDEDE UYGULANDIĞI BÖLGE ÇOK ÖNEMLİ

İşlemin başarısını etkileyen bir diğer önemli faktörün de uygulama şekli ve cerrahın tecrübesi olduğunu söyleyen Kar, “Mide botoksu ile midenin çok geniş bir alanına enjeksiyon yapılarak mide kaslarının etkisiz hale gelmesi sağlanıyor. Midede kasılmayı sağlayan kasların bu özelliğini yapamaması durumunda gıdalar midede uzun süre kalabiliyor. Normalde karbonhidratlar 2–3 saatte ya da 4 saatte, proteinlerle birlikte alındığı zaman 4–4,5 saate boşalabilirken bu uygulamadan sonra mide boşalma süresi 12 saate kadar çıkabiliyor. Ayrıca Ghrelin dediğimiz bir açlık hormonu var. Bu hormon en çok midenin fundusundan salgılanmaktadır. Enjeksiyonların bir kısmı bu bölgeye de yapılıyor. Bu enjeksiyon sonrası açlık hormon seviyesi düzeyi de çok ciddi anlamda düşebiliyor. Bu şekilde hastaların iştahları azalarak midedeki tokluk hissi uzuyor ve hasta kilo vermeye başlıyor” diyor.

Uygulama sonrası belirgin yan etkisi bulunmuyor

Botoks uygulamasından sonra hastalar da belirgin bir şikayet olmamakla birlikte bazı hastalarda ; dispeptik şikayetler (bulantı , hazımsızlık, şişkinlik vb) dediğimiz şikayetleri olabilir. Bu şikayetler genellikle 3 gün içerisinde olmakta ve zamanla azalmaktadır.

Mide botoksu ile obeziteden kurtulun

Fazla kilolarıyla başı dertte olan birçok insan için mide botoksu ümit oldu.

Kilo vermek isteyenlere uygulanan mide botoksuna ilişkin açıklama yapan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Camcı, hastanede botoks ve mide botoksu operasyonlarına devam ettiklerini söyledi.

Mide Botoksu ile Kilo Vermek Garanti Midir?

Diğer bütün obezite cerrahisi yöntemlerinde olduğu gibi mide botoksunda da kilo verdirme garantisi bulunmamaktadır. Mide botoksu hastaların iştahlarını azaltarak diyetlerine yardımcı olmaktadır. Ancak burada kilit nokta hastaların kendilerine önerilen diyet programına uygun ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleridir. Mide botoksu yapılsa dahi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları olmayan bireylerde operasyonun başarısız olma ihtimali bulunmaktadır.

Mide botoksu zayıflatır mı? Mide botoksu nedir?

İlk başta hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden sonra çeşitli ülkelerde insanlar üzerinde zayıflatma amacı ile uygulandı ve olumlu sonuçlar alındı.

Mide botoksu ile 5 ayda ortalama 4 ile 20 kilo verildiği ileri sürülüyor. İşlem, midedeki kas ve sinir hücreleri etkilendiğinden açlık ve tokluk hissizliği oluşturuyor.

İŞLEM SONRASI DİYET

Mide botoksu ile kilo verilebilir. Fakat diyetisyen kontrolünde beslenilmesi gerekir. Bu düzen uyan kişiler, 10 ile 20 kilo verebiliyor. Bu diyete kısmen uyum sağlayan hastalar da kilo verebilir ancak hedeflenen rakamın altında kilo kaybı olur. Hiç diyet yapmayan hastaların kilo vermesi söz konusu değildir.

Mide botoksu ise tokluk hissinizi uzatabilirsiniz

Mide botoksu, vücut kitle indeksi 30 ile 40 arası olan obezite sınırındaki hastalara uygulanan endoskopik bir işlemdir. Mide botoksunda amaç midenin boşalımını geciktirmek, tokluk hissini uzatmaktır. Kendisini tok hisseden kişi böylece az porsiyonlarla doyabilmektedir. Bu anlamda mide botoksu direkt olarak kilo kaybettirmez, kilo vermeye yardımcı olan bir yöntemdir.

İSTENMEYEN ETKİLERİ VAR MI?

Mide botoksunun bu güne kadar gösterilmiş ciddi bir yan etkisi ya da komplikasyonu yoktur. Bu sebeple de başarı oranları yüksek olan ve güvenilir bir yöntemdir. Mide botoksundan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı yoktur. Ancak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için diyetisyen kontrolünde bir beslenme düzeninin takip edilmesi uygun olur.

Egzersiz Tedavisi

Obezite tedavisi alan hastalar, çoğu zaman, aşırı kiloları nedeniyle çoğu zaman spor yaparken sağlık sorunları yaşamaktadır; örneğin binen aşırı yük nedeniyle diz ekleminde oluşan problemler gibi. Bu sorunlar, hastanın egzersizi tamamen bırakmasına yol açmakta ve daha fazla kilo almasına neden olmaktadır.

Gastrik Bypass

Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30–50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikilmektedir. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedeflenmekte. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doymakta hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emilmektedir.

OBEZİTE TEDAVİSİ

Bugüne dek yapılan çalışmalar, morbid obezitenin ( ilaç, diyet veya egzersizle kalıcı olarak tedavi edilmesinin zor olduğunu göstermiştir. Bu nedenle son 50 yıldır obezite cerrahisi uygulanmaya başlanmış, teknik ve cerrahi uygulamanın gelişmesi ile Morbid Obezite tedavisinde mide küçültme ameliyatları ilk seçenek olmuştur.

Peki bu ameliyat ne kadar sağlıklı?

Bu ameliyat tamamen fizyolojik bir ameliyattır. Diyelim ki, karaciğerde bir kist var, karaciğerin bir kısmı çıkarılıyor ve kişi hiçbir zarar görmüyor. Mesela bademcikler, apandist çıkarılıyor ve hiçbir zarar görmüyor. Tüp mide ameliyatını da böyle düşünebiliriz. Midenin yüzde 80’lik kısmı çıkıyor ama mide hala yerinde duruyor ve normal fonksiyonunu sürdürüyor. Sadece hacim olarak küçülüyor. Bu sadece küçültme ameliyatıdır. Mide yine hareketli bir organ. Yine salgı yapıyor, gıdaları öğütüyor, sindirim enzimlerini salgılıyor. Geriye hacim olarak küçülmüş, daha küçük bir mide kalıyor.

2 thoughts on “Mide Botoksu ve Mide Küçültme Ameliyatı ile Obeziteyi Durdurun!”

    1. Mide kelepçe de zayıflamak için kullanılan metodlardan bir tanesi. Tıpkı sizin backlink almak için buraya yorum yapmanız gibi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir