30 Oca

Kombi Nedir, Kombi Çeşitleri, Kullanımı ve Servis Ağı

Günümüz teknolojisi bize ev ortamında ısınma hizmeti için kombileri ve klimaları ortaya çıkartmıştır.

Doğalgaz ile çalışan kombiler yoğun olarak dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Kombiler diğer beyaz eşya makinalarını nazaran buzdolapları gibi 7/24 çalışan makinelerdir.

 

7/24 çalışma esasları olan yılın belirli aylarında ise düşük hızda çalışan bu makinalar çeşitli arızalara diğer makinelere göre daha çabuk ulaşırlar. Kombilerin arızalarının düzeltilmesi Amirlerinin yapılması belirli firmalar tarafından gerekirse yetkili servis tarafından gerekirse özel servisler tarafından yapılmaktadır.

 

Yetkili servisler aynı zamanda kombilerin satışını da üstlendiği için kombiler için belirli bir garanti yılı Örneğin 2 yıl veya 3 yıl gibi garanti yılı belirtirler.

Bu yıl dönemleri içerisinde kombilerde meydana gelen arızalar yetkili servisler tarafından ücretsiz olarak garanti kapsamında tamir edilir. Özel servisler garanti kapsamı içerisinde olan arızalara bakmazlar. Özel servislerin çalışma dönemleri ise kombilerin garantilerin bitmesinin ardından başlar. Kombilerin tamirinde kullanılan yedek parça yine aynı şekilde firmadan temin edilir Ayrıca yan sanayi tarafından da çeşitli kombi parçaları üretilmekte ve bunlarda her türlü marka için kullanılmaktadır.

 

Ülkemiz Türkiye’de Kombi marka ve modelleri oldukça fazladır. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak en yaygın olarak kullanılan Demirdöküm, Baymak, Vaillant, Buderus, ECA, Ferroli, proterm Viessmann vb markalardır.

Bu markaların yetkili servis büroları gibi özel servislerde kombilerin arızaları tamirleri için hizmet vermektedir. Özellikle İstanbul genelinde yoğun bir şekilde kombi kullanımı olduğu için aynı markaların yetkili servisleri eya özel servisler de yoğun bir şekilde İstanbul’da çalışmaktadır.

Müşterilerin servisleri ulaşımı ise çeşitli yollarla mümkündür. Mahalle arasında yetkili servisleri büroları olacağı gibi müşteriler internet ortamından veya kombileri üzerinde bulunan telefon numaralarını arayarak servisleri ulaşabilirler.

Birçok firma ve birçok servisi olunca genel olarak müşteriler Tanıdıklarını Eğer Tanıdık birileri yoksa internet üzerinden Google üzerinden arama yaparak servis numaralarına ulaşırlar. Bazı durumlarda müşteriler arızayı kendileri Tamir edebilmeleri için ilgi almak amaçlı olarak İnternet sitelerinden kombilerin arızaları ile ilgili arıza kodlarının ne anlama geldiği ve nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi alırlar. Özellikle YouTube gibi video ortamları bu tür bilgilerin bulunduğu mecralardır.

Kombi arıza ve tamirleri nin müşterilerin kendileri tarafından yapılması çok da uygun değildir. Özellikle belirli müşteriler kombilerin tamamını sök artık toplanmaz duruma getirir. İşin içinden çıkamayınca da servisleri arayarak kombilerin yapılmasını isterler. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için müşterilerim bilinçli olması özellikle arıza durumlarında kombilerin tamamını sökme gibi işlemleri toparlayabilir cakları işlemleri yapılması önerilir. Kombi nerede en çok görülen arıza şekli su basıncı gerekli zamanlarda kontrol edilmemesi. Su basıncı ayarı genelde bütün kombilerde 0 ile 2 bar arasında gösterge bulunmaktadır. Kombilerde bu Barın ayar göstergesi bir buçuk olarak tutulmalı. Özellikle müşteriler genel olarak iki haftada bir veya bir ayda da bir bu var ayarlarının şu göstergesi sıfıra doğru yaklaşır. Barın düşmesi ile içerde bulunmayan su kombilerin arıza durumuna geçmesi neden olur. Örnek olarak verirsek Baymak kombi e01 arızaları genel olarak bu nedenden ortaya çıkmaktadır. Peki bu durumda ne yapılması gerekir?

 

Öncelikle her kombinin su açma vanası bulunmaktadır. Su basınç bar göstergesi kontrol edilerek kombiye su verilir bu bana çevrilerek kombiye su verme işlemi gerçekleştirilir. Bir buçuk seviyesi açılmadan Kombi su bari bir buçuğa getirilir ve ardından Eğer arıza kodu tekrar ediyorsa kombide bulunan reset tuşuna basılır. Reset tuşu 3 saniye olarak basılı tutularak kombinin tekrardan çalışması sağlanır. Bu çözüm getirmediği kombide farklı bir arıza meydana gelmiştir bir servis tarafından görülmesi önerilir. Müşteriler genel olarak kombi çalışma prosedürü bilmezler. Ev ahalisi içerisinde bir kişinin iki haftada bir kombinin su barını Kontrol etmesi önemlidir. Kombiler yazımızın başında da söylediğimiz gibi 7/24 çalışma esaslı makinelerdir. Bu makinelerin özellikle yıllık olarak her yılda bir bakımlarının yapılması makinanın performansını ve daha geç arızalanması ne sağlar.

 

Kombi bakımları yine aynı şekilde yetkili servisler ve özel servisler tarafından yapılmaktadır. Ortalama olarak bir kombi bakımı fiyatı 80 ila 100 TL arasında değişir.
Kombi bakımı yapılırken her türlü yedek parçanın son durumu çalışır durumu Su barı göstergesi kontrol edilir gerekli durumlarda bakım ihtiyacı olan parçalar bakımlı haline getirilir.

Kombi çalışır durumda müşteriye teslim edilir. Ayrıca kombiler peteklere bağlı oldukları için peteklerinde bakımlarının yapılması özellikle Petek içlerinde bulunan sıvının daha akışkan olması ve peteklerin ısınma durumlarını iyileştirilmesi açısından 2 yılda bir petek temizliği dediğimiz işlemin gerçekleşmesi gerekir. Petek temizliği özellikle kombi peteklerin de uzun kullanım esnasında çeşitli sıvı kalıntıların Tortul aşarak peteklerin belirli seviyelerde katılaşmasına ve sıvı akışını engellemesini neden olur. Petek sistemi özellikle kombiyi bir kalp gibi temiz kanın vücuda iletilmesi hattını Taşıyan damarlarla birlikte nasıl ki damar tıkanıklığında problem yaşanıyor ise petek temizliği de aynı şekilde bir kalp gibi çalışan ve özellikle damar olarak bahsettiğimiz Bunlar vasıtasıyla peteklere gelen sıvı akışını sağlayan araçlardır. Peteklerin sıvı akışında Herhangi bir problem olmaz petekler düzgün bir şekilde çalışacak ve soğuk su sıcak su döngüsü Kombi içerisinde uygun bir çalışma koşulunu ulaşacaktır. Petek temizliğinin 2 yılda bir yapılması özellikle ev ekonomisi içinde önemli bir etkendir. Petek temizliği ile birlikte sıcaklık daha uygun daha ucuz sağlanacak Eğer petek temizliği yaptım yapılmaz ise peteklerdeki akışkan zorluğu nedeniyle kombiler daha yoğurt çalıştırılır ve bu nedenle de doğal gaz tüketimi daha fazla olur. Petek temizliği ve kombi bakımı 7/24 çalışan kombiler için çok önemli hayatidir.

 

Kış aylarında kombilerde herhangi bir arıza oluşmaması için özellikle müşterilerin her yılda bir Kombi bakımlarının yapılması Ayrıca 2 yılda bir de petek temizliğinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Petek temizliği işlemi genel olarak 150 TL ile 200 TL arasında değişen bir ücrete mukabil olacaktır. İkisini beraber hesap ettiğimiz zaman yıllık olarak 75 TL petek temizliği için 80 TL de kombi bakımı için harcanan bir toplam 160 TL civarı ücret ile Aynı yıl doğalgaz tüketimi miktarı karşılaştırılırsa kombi bakımı ve petek temizliği yapmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır.

16 Eki

Cami Halısı, Cami Halıları ve Fiyatları

Cami Halısı

Cami Halıları, kolay bir şekilde temizlenmekle birlikte çabuk deforme olmayan özel iplikler sayesinde renkleri solmamaktadır. Süpürme ve yıkma performansı yüksek olan cami halıları Türkiye’nin her bölgesindeki camilerde olmazsa olmaz. Özel tasarımlı Cami Halılarını ortalama 2 hafta gibi kısa bir sürede hazır hale gelir. Cami halılarının süpürme, temizleme ve yıkama işlemlerini, yerinde yapabilmenizle beraber kaldırıp başka bir mekanda da halledebilirsiniz. Cami halısında rahat yıkanabilirlik ve yıkamadan sonra canlı renkler son derece önemlidir. Cami Halısı alırken tercih edilen en önemli unsurlardan biri de ödeme imkanlarıdır. Üretimdeki ve ödemelerdeki en uygun cami halısı fiyatları ile sektördeki dengeleri değiştirmenin ve üretmenin bir uzmanlık gerektirdiğini yıllar önce farkederek bu alanda dikkat çeken firmalar arasında girmektedir.

Halı Modelleri ve Fiyatları

Cami Halısı

Dekoratif yapılar arasında bulunan halı çeşitleri, evin havasını düzenlemede büyük görev üstlenir. Evin her odasına uygun şekilde dizayn edilen halı modelleri  diğer dekoratif eşyalarla beraber, daha göz alıcı bir görüntü sergiler. Dizayn zevkinize yatkın şekilde seçeceğiniz halılar ile evinizde uyumlu bir bütünlük yaratabilirsiniz. Kullanacağınız odanın genişliğine göre küçük, orta ya da büyük boy modeller kullanabilirsiniz. Halı FiyatlarıFarklı alternatiflerde beğeniye sunulan halıların fiyat seçenekleri; dokuma türüne, tasarımlarına ve iplik kalitelerine göre farklılık gösterebilir.

Cami Halısı Fiyatları

Cami Halısı Fiyatları

Cami Halı Fiyatları, uygun fiyatlarda tutulduğu için her müşterinin alım gücüne karşılık veriyor. Fiyatlar arasından size uygun olanı seçerek, yaşam alanlarınıza yeni renkler kazandırabilirsiniz. Halı çeşitleri, dekorasyon trendlerine ve stillerine bağlı olarak her geçen gün artmakta. Evin boyutuna göre farklı ölçülerde tasarlanan modeller, yaşam alanlarınıza kaliteli bir hava katıyor. Klasik, modern, Vintage ve Country gibi daha birçok ev modeline uygun halı çeşidi tasarlanıyor. Kendi tasarım zevkinize göre farklı modellere yönelerek, dekorasyonunuza yaratıcı bir bakış açısı getirebilirsiniz. İster eşyalarınıza bağlı kalarak uyumlu bir bütünlük elde edebilir, isterseniz de farklı parçalardan yana tercih yaparak evinizi eklektik stille döşeyebilirsiniz.

08 Haz
Anzer Balı

Anzer Balı Nedir, Nerede Bulunur, Faydaları Nelerdir?

Anzer Balı Türkiye’de Rizenin İkizdere ilçesi Balliköy Anzer Yaylası ‘nda üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz,Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzer Ballıköy de yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer Ballıköyü Anzer çiçek balıdır.
Anzer yaylasi’n da bal üretimi Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar.