Fatih projesi yaygınlaştıkça öğretmenlerin ve öğrencilerin teknolojik imkanlardan yararlanma düzeyi artmaya başladı. Derslerde kullanılan materyal çeşitliliği de aynı doğrultuda arttı. Özellikle derslerdeki zor konuların çeşitli animasyonlar ve simülasyonlarla canlandırılması konuyu daha iyi kavramalarına yardımcı olabilir. Bu sebeple hazırlanmış olan http://www.xtranormal.com/ sitesinde kolayca animasyonlar hazırlayabiliriz. Aşağıdaki videoda örnek olarak hazırlanmış bir animasyonu izleyip kendi animasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde animasyonlar hazırlanarak dersler daha çekici hale getirilebilir. Öğrenciler hem isteyerek dersi dinler hem de görsel olarak öğrendiği için unutmaz. Aslında bu siteyi öğrenciler de kullanabilir. Eğer onlar kendileri de materyal hazırlarsa konuyu daha kalıcı olarak öğrenebilirler. Tabi her öğrencinin bilgisayarı olmayabilir ama koşullara göre böyle ayrıntılar düşünülebilir.

Program çıkalı neredeyse 2 yıl olmasına rağmen çok bilinmiyor. Bu nedenle öğretmenlerin bilgilendirilmesi ve bu tarz, derslerde kullanılabilecek programlarım tanıtımlarının yapılması gerekir. Özellikle sınıflarda akıllı tahtanın kullanılmaya başlanmasıyla bu tarz teknoloji kullanımlarının arttırılması gerekir. Evet akıllı tahta kullanımına geçtik ama etkili kullanamadıktan sonra klasik derslerden ne farkı kalır?

Bu tarz programların tek dezavantajı sınıfta dikkat dağınıklığına sebep olabilmesi. Özellikle küçük sınıflarda, öğrenciler bunu bir oyun gibi görüp ciddiye almayabilir. Ama tabi ki her zaman böyle olacak diye bir şey yok. Eğer düzgün bir şekilde sınıfta düzeni sağlayabilirsek, o otoriteyi kurabilirsek, bu durumu önleyebiliriz.

Uzun lafın kısası bu tarz yeni teknolojiler kullanmak dersin etkinliğini muhakkak arttıracaktır. Bu nedenle bunları takip etmeli ve elimizden geldiği kadar dersimizde kullanmaya çalışmalıyız.

Kaynak;

http://egitimteknoloji.net/2013/05/xtranormal-ile-kolayca-animasyon-hazirlayin/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir