Bugün Fatih Projesi kapsamında dağıtılan döküman kameradan bahsetmek istiyorum. Döküman kamera öğretmenlerin ve öğrencilerin çok daha fazla bilgiyi görüntüleyip, tüm sınıf ile paylaşmasını ve derslerin canlanmasını sağlayan dijital bir öğretim aracıdır. Basitçe döküman kamerayı bir projektöre, monitöre ya da akıllı tahtaya bağlayarak inceliyeceğimiz nesneyi altına koyuyoruz.

Doküman kamera, öğrencilere ve öğretmenlere, bir kağıt parçasından piyanoya, harika renklere ya da hatta odadaki bir insana kadar her şeyi göstermesine olanak tanıyan son derece esnek bir öğretim aracıdır. Doküman kameranın kolunu/kamera başlığını döndürerek, farklı görüntüler alabilirsiniz, işaret edebilirsiniz, notlar ekleyebilirsiniz, yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca kullanım esnekliği öğrencilerin ve öğretmenlerin yaratıcılığı geliştirmesine de yardımcı olabilir.

Sınıf içinde bize ve öğrencilerimize faydalarından daha ayrıntılı bahsetmek istiyorum.Gerçek bir nesneyi büyük ekranda gösterip sınıfınızı dinamik bir öğrenme ortamı haline getirebiliriz. Ayrıca bizler sıkıcı yaşam döngüsü videosu oynatmak yerine, öğrencilerine CANLI nesneleri kolayca yakınlaştırarak, onların hareketlerini ve en küçük özelliklerini gösterebiliriz. Gerçek şeyleri göstermek öğretimin en etkileyici yolu olabilir. Bunların yanında belki de en önemlisi; öğrenciler çalışmalarını tahtada hemen paylaşabilirler ve kendi anladıklarının sonucu yanında neler öğrendiklerini de sınıfın geri kalanına gösterebilirler. Doküman kamera yaratıcılık için ilham verirken, gerçek anlamda öğrencilerin derse katılımını da arttırır.

Döküman kamera nın fatih projesi kapsamında yapılan tanıtımını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ayrıca daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynaklar;

http://www.elmoglobal.com/tr/html/what/01.aspx

http://egitimteknoloji.net/2012/12/kablosuz-dokuman-kamera/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir