About WizIQ.com

wiziqHey Everyone, I want to explain you a useful web site called WizIQ. You can learn anything by enrolling a class, view tutorials and attempt test. On the other hand you can teach to others by preparing a course and upload your content to share them with your students, or you can prepare tests. I use this area for my flash games for kindergarten and primary school students.

You can enroll easily and can give different permission for your content. For example some of your contents may be only for you and some others may be public. However one of the disadvantages of this site is after upload your files you can’t  embed your content into your blogs or web sites. And only enrolled member can see your content. This means all your students must enroll if you would set a test or course for them. It’s easy and free, you can try it.

Have fun

Fulda BOL

Evrim Ağacı

Bu yazıda sizlere ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu (BİYOGEN) alt grubu olarak görev yapan bir gruptan bahsetmek istiyorum: EVRİM AĞACI. Facebook’ta da grubu bulunan bu topluluk ayrıca Evrim ile ilgili çeşitli bilgi ve videoları bir sitede toplamışlar..

http://www.evrimagaci.org/

Sayfalarındaki bir yazıda “NEDEN EVRİM AĞACI?” sorusunu şöyle yanıtlamışlar.

NEDEN “EVRİM AĞACI”?

Evrim Kuramı, günümüzde malesef en çok yanlış anlaşılan ve en çok karşıtı bulunan bilimsel gerçekliklerden biridir. İnsanların kabul etmemesi ya da onaylamaması, bir bilimsel gerçekliğin “gerçeklik” değerini değiştirmez. Bilim, insanların fikir, görüş, inanç veya düşüncelerine göre hareket etmez. Bilim, gerçekleri bulmak sanatıdır. Dolayısıyla gerçeğe ulaşmak amacıyla “tarafsızlığı” kendisine ilke edinmiştir.

Biyoloji, bu işin ucudan tutan bilim dallarından sadece biridir. Ve pek çok bilim dalıyla ortak olarak (psikoloji, sosyoloji, paleontoloji, arkeoloji, jeoloji, coğrafya, paleoantropoloji, antropoloji, vb.) Evrim Teorisi’nin gerçekliğini sayısız şekilde destekleyen bulguları ortaya koymuştur.

Günümüzde insanlar, henüz “bilimsel teori (kuram)” nedir bilmeden, “Evrim sadece bir teoridir.” gibi bilimsellikten uzak cümleler sarf etmekte ve konu hakkında bilgisi olmayan diğer insanların kafalarını karıştırmaktadır. Veyahut, “Ne yani, biz maymundan mı geldik?” diyerek yıllar boyu geliştirilerek bugünlere getirilmiş ve belki de en çok sayıda, çeşitte ve nitelikte bulgularla desteklenen bilimsel bir gerçekliği, ayaklar altına almaktadırlar. Üstelik bilime yaptıkları bu ve benzeri hakaretler yetmezmiş gibi, bilimi çeşitli siyasi ideolojilerle bağdaştırmakta, kendilerinin şahsi bulanık ve bilimden, tarafsızlıktan ve gerçekliklerden uzak zihinlerinin ürünlerini, bilim adamlarını kötülemek ve karalamak için kullanmaktadırlar.

Biz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak, bu gidişata bir “Dur!” demenin vaktinin geldiğini düşünüyoruz ve bunun için harekete geçiyoruz. Avrupa ve Amerika’daki bilim adamlarının %90’ından fazlası Evrim Teorisi’ni kabul ederken ve hatta en koyu kiliseler dahi artık Evrim ile uzlaşmaya varırken, ülkemizde veya ülke dışında bulunan birkaç kendini bilmez bilim ve gerçek düşmanının sarf ettiği sözler ve dış güçler aracılığıyla bu “sektöre” akıttıkları paralar, Türkiye’nin bilimsel arenada geri düşmesine, küçülmesine, zayıflamasına neden olmaktadır. Zaten bilimsel arenada ne yazık ki pek az iddiası olan ülkemiz, daha da yerilmektedir ve çağdaş bilimden geri kalmaktadır. Bu, biz öğrencilerin ve bilim insanlarının kabul edemeyeceği bir durumdur.

Bu sebeple, “Evrim Ağacı” ismini verdiğimiz hareketi, ODTÜ’de Biyoloji ve Genetik Topluluğu’na bağlı olan öğrenciler olarak başlatmış bulunmaktayız.

Hareketimiz, tıpkı adımızın da işaret ettiği gibi, bir ağaç gibi dallanıp budaklanarak büyüyecek ve tüm Türkiye’yi etkisi altına alacaktır, amacımız budur. Ayrıca amacımız, Türkiye’de Evrim Teorisi gerçekliğinin bilinirliğini sağlamak, halkın kafasında var olan yanlış bilgilerin bilimsel doğrularını öğretmek, çocukların tarafsız bilim eğitimini almalarını sağlamak ve bunun için ilk okullara, orta okullara, liselere giderek öğrencilere Evrimsel Biyoloji’yi anlatmak, sevdirmek, üniversiteler arası bir platform oluştururak ülkemizin geleceği olan üniversite öğrencilerinin düşüncelerini özgürce belirtmelerini ve “Tarih İnkarcısı” Evrim Karşıtları’nın baskılarına yenik düşmemelerini sağlamaktır.

Bu amaçla pek çok etkinliğimiz planlanmış ve yürürlüğe konmaya başlamıştır.

Grup hakkında daha geniş bilgiyi sayfalarında bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı

My first experience

Hi,

I want to load and organize my documents and share them with orhers. Actually I use other blog services before but I’m difficulties about WordPress area  🙁  I hope to solve them by the time..

See you
Fulda