images

Bugüne kadar yazılarımda matematik eğitimi için kullanılan yazılımlardan ve genel olarak eğitimde kullanılan çeşitli teknolojik araçlardan bahsettim. Grafik hesap makineleri de bu araçlardan biri. Bu yazıda da onunla ilgili bir şeyler yazmak istedim. Aslında ben eğitimde hesap makinesi kullanımına çok da sıcak bakmıyorum. Bana eski kafalı diyebilirsiniz ama ben çocukların işlemleri kendilerinin yapmalarının onlar için daha faydalı olacağını düşünüyorum. Hesap makinesi kullanmak yerine zihinden işlem yapmaya çalışmaları onların düşünme gücünü arttıracaktır. Bu nedenle çocukların ellerine hesap makinesi verilmemelidir. Ancak bazı durumlar istisna olabilir. Örneğin grafik hesap makinelerinin bazı özelliklerinin eğitim açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Bunlar karmaşık grafikler çizmek ve ayrıca gerçek hayata dair verileri toplamak ve analiz etmek için kullanılabilir. Matematiksel kavramlar grafik hesap makineleri sayesinde görselleştirilebilir. Bu da çocukların kavraması açısından oldukça önemlidir. Ancak tabiki öğretmenlerin grafik hesap makinelerinin kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Aksi taktirde hesap makinesi kullanımı vakit kaybından öteye geçemez.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak eğitimde hesap makinesi kullanımına dair güzel bir makaleye ulaşabilirsiniz.

http://ilkogretim-online.org.tr/vol2say2/v02s02e.pdf

Gün geçmiyor ki karşımıza hayatımızı kolaylaştıran yeni bir program çıkmasın. Henüz 3.sınıf öğrencisi olmama rağmen hazırladığım etkinliklerde karmaşık formül yada denklemleri yazmak oldukça uğraştırıcı bir iş oluyordu. Mesleğe tamamen başladıktan sonra bu daha da zaman alan bir uğraşa dönüşecekti. Sonuçta bütün alıştırmaları internetten kopyala yapıştır yaparak almak olmuyor. Bazen kendimizin de soru oluşturması gerekiyor. İşte bu soruları tek tek hazırlamak oldukça vakit alıyor. Fakat artık bunun da kolay bir yolu var. Bu hafta size adı  Math Type olan bu denklem yazma programını tanıtacağım.  Math Type sayesinde türev, integral, determinant ve daha bir çok matematiksel işlem içeren formülü kolayca oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu programı bilgisayarınıza indirdikten sonra program Microsoft Office Word’ün araç kutusunda beliriyor. Böylece Word’de daha kolay çalışabiliyorsunuz. Programın kullanımı da olukça basit. Bununla ilgili bir çok video internette mevcut. Ben bunlardan birini sizlerle paylaşmak istedim. Ben de henüz programı tanıma aşamasındayım. Siz de tanımak isterseniz bu videoyu izleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: http://www.matematiknet.com/programlar/168-mathtype-66-denklem-yazma-programi.html

Daha önceki yazılarımda GeoGebra ve Cabri 3D gibi matematik öğretimine katkısı olan yazılımlardan bahsetmiştim. Bu hafta ise tanıtacağım geometri yazılımı Wingeom. Wingeom hem iki boyutlu hem de üç boyutlu olarak çalışma imkanı sağlıyor. İki boyutlu şekiller için GeoGebra’yı önermiştim. Ancak GeoGebra’nın üç boyutlu şekillerle çalışma imkanı yoktu. Bu nedenle üç boyutlular için Cabri 3D’yi tanıtmıştım. Ancak Cabri 3D ücretli bir yazılımdı. İşte bu noktada Wingeom imdadımıza yetişiyor. Çünkü Wingeom’u ücretsiz olarak indirebiliyoruz. Wingeom’un bir diğer olumlu tarafı ise oluşturmak istediğimiz şeyleri kendimizin tanımlaması. Bunun neresi olumlu bir özellik dediğinizi duyar gibiyim. Ancak unutmayın burada olay bize kolaylık sağlamak değil, çocukların daha etkili bir şekilde öğrenmelerini sağlamak. Yani GeoGebra’da her şey hazır olarak verilmiş. Bize düşen sadece verilen özelliklerden birini seçmek oluyor. Fakat Wingeom’da bir şeyi oluşturmak için tanımlarken aynı zamanda öğrencinin bu tanım-şekil ilişkisini görmesini sağlıyoruz. Böylece çocuğa daha kalıcı ve anlamlı bilgiler vermiş oluyoruz. Ayrıca Wingeom’da çeşitli kodlara göre süsleme örnekleri bulmak da mümkün.

wingeom         wingeom

 

Ben bu yazılımı yeni keşfettim ve henüz tanıma aşamasındayım. Siz de tanımak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak Wingeom’u indirebileceğiniz siteye ulaşabilirsiniz.

http://www.members.optusnet.com

Artık matematik o kadar da korkutucu bir şey değil. Neden mi? Çünkü günümüz dünyasında matematiği anlamak için çeşitli teknolojik yazılımlar var. Bu teknolojiler matematiği anlatmak konusunda öğretmenlere de büyük kolaylık sağlıyor. Bu yazıda sizlere benim de yeni keşfettiğim bir matematik sitesi olan Wiris’ten bahsedeceğim. Wiris, interaktif matematik uygulamaları bulunan bir site. Bu site kullanıcılara bilgisayar üzerinde geometri ve matematik hesaplamaları  yapmaları için tasarlanmış. Sitede bulunan araçla bir çok matematiksel hesaplama yapılabiliyor. Ayrıca iki ve üç boyutlu grafikler çizilebiliyor. Örneğin uzun bir formülü yazıp sadece bir tuşa basarak bu formülün türevi alınmış halini görebiliyorsunuz, farklı değerler vererek sonuca ulabiliyorsunuz. Ayrıca  formülün grafiğini de görebiliyorsunuz ki bence bu en faydalı özelliği. Ancak bütün bunları yapabilmek için programın nasıl kullanıldığını bilmek gerekiyor. Bu biraz karmaşık olabilir. Hesaplamaların nasıl yapılacağıyla ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

WIRIS_editor_for_iPad

 

Ayrıca aşağıdaki linke tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

http://www.wiris.com/

Kaynak: http://www.matematiktutkusu.com/online-matematik/41-interaktif-bir-matematik-sitesi.html

teachertube

Günümüzde video paylaşımı denince hemen hemen herkesin ilk aklına gelen internet sitesi YouTube olur. Peki hiç bir diğer paylaşım sitesi olan TeacherTube ile karşılaştınız mı? Cevabınız hayır ise bu oldukça normaldir çünkü bu hem yeni bir programdır hem de YouTube’un aksine eğlence için değil eğitsel amaçlar için kullanılır. TeacherTube öğretmenlerin eğitimsel videoları paylaşmaları için hazırlanmış bir platformdur. Bu internet paylaşım ortamının yaratıcısı ABD’nin Teksas şehrinde yaşayan Jason Smith isimli bir öğretmendir. Bu site ilkokul, lise ve üniversite düzeyinde bir çok alanda bilgilendirici videolar içerir. Bu nedenle hem öğretmenler için hem de öğrenciler için oldukça yararlıdır. Öğretmenler bu siteyi sınıflarda projeksiyon yardımıyla kullanabilecekleri gibi önemli buldukları konuların videolarını sitede paylaşabilirler. Böylece öğrenciler kaçırdıkları konulara kolayca ulaşmış olurlar. Ayrıca bu sitenin dünya genelinde kullanılabilmesinin oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu sayede müthiş bir paylaşım ortamı yaratılabilir, öğretmenler çok sayıda kaynak bulma imkanına sahip olurlar. TeacherTube, kullanımı herkese açık ve bedava olan bir sitedir. Bu sitede paylaşımlarda bulunabilmek için üye olmanız yeter. Aşağıdaki linke tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

http://teachertube.com/

Kaynak: http://www.slideshare.net/soykancaltinoglu/teachertube-nedir

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte matematik alanında öğrenmeyi kolaylaştırmak için çeşitli yazılımlar üretilmiştir. Bu yazılımların en büyük özellikleri dinamik olmalarıdır. Yani herhangi bir geometrik şekil hareket ettirildiğinde daha önce ölçülen nicelikler de dinamik olarak değişir. Bu özellik yardımıyla yapının değişimi izlenirken yapı hakkında hipotezler kurulabilir, kurulan hipotezler test edilebilir, genellemelerde bulunulabilir. Daha önce bu yazılımlara örnek olarak GeoGebrayı vermiştim. Bu yazıda sizler için bir başka geometrik yazılım olan Cabri 3D’den bahsedeceğim.

cabri3d

Cabri 3D sınıf içi interaktif etkinlikler için hazırlanmış bir araçtır. GeoGebra iki boyutlu düzlemde çalışmaya olanak tanırken Cabri 3D üç boyutlu cisimlerin kavranması için kullanılabilir. Bu program yardımıyla prizma, piramid, silindir, küre vb oluşturabilir ve bu şekillerin açılmış durumlarını, her yönden görünümlerini görebilirsiniz. Ayrıca Cabri 3D programında oluşturulan cisimlerin yanına istenilen metin, formül vb yazıları da ekleyebilirsiniz. Cabri 3D’nin öğrenciler için etkili bir şekilde kullanılabilmesi için öğretmenlerin uygun aktiviteler hazırlamaları çok önemlidir. Aksi taktirde tıpkı GeoGebrada olduğu gibi teknoloji kullanımı vakit kaybından öteye geçmez. Cabri 3D üç boyutlu cisimlerle çalışabilmeye olanak tanığı için oldukça yararlıdır ancak GeoGebra kadar kullanışlı bir program olduğunu düşünmüyorum. GeoGebra seçilen özelliklere uygun olarak ne yapılması gerektiğini gösteren talimatlar verirken Cabri 3D’de bu özellik mevcut değildir. Ancak internetten Cabri 3D’yi nasıl kullanacağınıza dair videolar bulabilirsiniz. GeoGebranın aksine Cabri 3D ücretlidir ama denemek isteyenler aşağıdaki linke tıklayarak 30 gün süreyle programı ücretsiz olarak indirebilirler.

http://www.cabri.com/download-cabri-3d.html

Kaynak: http://www.matematiktutkusu.com/video-matematik/35-cabri-3d-programi-yazilimi.html

fft16_mf1633337

Günümüzde kara tahtalar yerini akıllı tahtalara bırakmıştır. Her geçen gün daha fazla okulda akıllı tahtaya rastlanmaktadır. Peki nedir bu akıllı tahtalar? Akıllı tahta eğitimi kolaylaştırmak için hazırlanmış teknolojik bir üründür. Projeksiyondan yansıyan bilgisayar görüntüsünü bilgisayarınızın başına gitmeden tahta üzerinde işlem yaparak kullanmanıza olanak tanır. Genel olarak bütün akıllı tahta teknolojileri üçlü bir yapıda kullanılır: Bilgisayar – Projeksiyon – Akıllı Tahta. Projeksiyon cihazı bilgisayardan aldığı görüntüleri tahta yüzeyine yansıtır. Akıllı tahta zemin üstüne tahta yüzeyini görecek şekilde yerleştirilir ve tahtanın yüzeyi ses ve kızılötesi dalgalarla taranır. Akıllı tahta yüzeyindeki dokunmayı algılar ve bu şekilde tahta yüzeyi interaktif bir bilgisayar ekranına dönüştürülmüş olur. Tahtada kalem ile uygulama yapılır. Kalem, kalem görevinin yanı sıra Mouse görevinde de kullanılabilir. Bluetooth kalemler yerine parmak ve elle dokunuşları algılayabilen LED ekran tahtalar piyasaya sürülmüştür. LED tahtalar eski nesile göre daha fazla kullanım avantajı sunmaktadır.

Akıllı tahtaların bir çok yararı vardır. Öncelikle akıllı tahta kullanmak öğretmenlerin işini kolaylaştıracak ve artık dersi işlemek zevk haline gelecektir. Öğretmeni bilgisayar odaklı olmaktan kurtarır, böylelikle fiziksel olarak fikir ve eylemlerle tüm sınıf derse aktif katılabilir. Derslerin güçlü ve kalıcı etki yaratmasına yardımcı olur. Renk, ses, sürükle-bırak etkinlikleri ile öğrencilerin derslerde ilgili, motive ve dikkatli olması sağlanır. Ayrıca öğretmen ders boyunca işlediği konuları akıllı tahta üzerine kaydedebilir. Daha sonra bu kaydedilmiş bilgilerden yararlanabilir.

Akıllı tahtayı aktif kullanan bir öğretmen öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Bu nedenle öğretmenlerin akıllı tahta kullanımını iyi bir şekilde bilmeleri gerekir. Aksi taktirde akıllı tahta çocukların dikkatini dağıtan ve zaman kaybına neden olan bir araç haline gelir.

Kaynak: http://iys.inonu.edu.tr/webpanel/dosyalar/445/file/akillitahta.pdf

Ayrıca aşağıdaki linke tıklayarak akıllı tahta hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://bilteiletisim.com/info.asp?haberID=14

Günümüzde hızla değişen toplumunun ihtiyaçlarını karşılamak için teknoloji alanında yeni gelişmeler olmaktadır. Özellikle eğitim alanında teknoloji kullanımına büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum çünkü geleneksel yöntemler çağımızın öğrencilerine yeterli gelmemektedir. Örneğin bilgisayar destekli eğitim öğrenciler için oldukça faydalıdır. Son zamanlarda daha üst seviyeleri geliştirilen tablet bilgisayarlar daha iyi öğrenme sağlamak için kullanılabilir.

2009-04-03kindledx2

Tablet bilgisayarlar güçlü teknik özelliklere sahip, hafif, küçük boyutlarda bilgisayarlardır. Dokunmatik ekranı sayesinde  üzerinde tüm işlemler rahatça yapılabilir. Dünyada birçok ülkede eğitimde tablet veya mini bilgisayarlar kullanılmaktadır. Türkiye’de ise 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında Fatih Projesi ile pilot uygulama kapsamında 17 ildeki 52 okula 12.800 tablet bilgisayar dağıtılmıştır. Proje kapsamında dağıtılan tabletler içinde e-kitap olarak ders kitapları yüklü halde öğrencilere teslim edilmiştir. Ayrıca bu bilgisayarlar içinde eğitimde kullanılabilecek çeşitli program ve uygulamalar yüklüdür. Bu alandaki araştırmalar eğitimde tablet kullanımının öğrenci başarısını arttıracağını, tablet bilgisayarların öğrencilerin bilgiye çok daha hızlı ve kolay ulaşabilmelerini sağlayacağını düşündürmektedir. Bu uygulamaya tam olarak geçilmeden önce öğretmenler tablet bilgisayar kullanımı konusunda yeterli bilgiyi almış olmalıdır. Bu sayede bu teknoloji eğitimde etkili bir şekilde kullanılabilir. 

Bu yazıyı yazarken tablet bilgisayar kullanımı konusunda faydalandığım makaleye aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://www.tekedergisi.com/Makaleler/2110592299_12Emel%20kamac%C4%B1.pdf

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Projesi hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://fatihprojesi.meb.gov.tr/tr/index.php

Gelişen teknoloji ile birlikte, her alanda olduğu gibi eğitimde de teknoloji kullanımı tartışma konusu haline gelmiştir. Bazılarında eğitimde teknoloji denildiği zaman, özellikle bilgisayarlar olmak üzere çeşitli elektronik aletlerin öğretmenlerin yerini alacağı fikri oluşmaktadır. Bu bakış açısı yanlıştır ve olanakların yeterince kullanılamamasına neden olabilir.

Teknolojik yeniliklerin etkili bir şekilde kullanılmasıyla eğitimde büyük başarılar kazanılabileceği görüşündeyim. Ancak bu başarıların gerçekleşebilmesi için öğretmenlerin kullanacakları teknoloji hakkında yeterli bilgi ve becerilerinin bulunması gerekir. Aksi takdirde öğrencilere bir fayda sağlanamayacağı gibi, teknoloji kullanımı zaman kaybından öteye geçemez.

Bu konuda örnek olarak bir matematik yazılımı olan GeoGebrayı verebiliriz. GeoGebra eğitimin her seviyesi için geometri, cebir, tablo, grafik, istatistik ve calculusu, kullanımı kolay bir arayüzde birleştiren çok-platformlu dinamik bir matematik yazılımıdır. Avrupa’da ve ABD’de birçok eğitim yazılımı ödülü almıştır. GeoGebra etkili kullanıldığı takdirde öğrencilere büyük öğrenme kolaylığı sağlar. Dinamik olma özelliği öğrencilere bir çok matematiksel özelliği görerek anlamalarında olanak tanır. Ancak GeoGebranın faydalı olabilmesi için öğretmenlerin uygun aktiviteler hazırlamaları çok önemlidir.

Sonuç olarak tıpkı GeoGebra gibi diğer eğitim teknolojileri de amacına uygun olarak etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Bu da tabi ki öğretmenlerin görevidir. Kendilerini eğitimdeki teknolojik yenilikler konusunda geliştirecek olan onlardır.

Siz de GeoGebra hakkında faydalandığım linke tıklayarak bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

http://www.geogebra.org/cms/tr/info/13-what-is-geogebra

  matine-suare-de-mental-aritmetik-ile-cocugunuzun-gelecegini-simdiden-hazirlayin_50c09883e12e3_3

Mental aritmetik 5-12 yaş arası çocukların kağıt, kalem ve başka dış araçlara gerek duymadan zihinden işlem yapmalarını sağlayan bir programdır.  Beynin sol yarım küresinin yaptığı matematik işini sağ yarım küreye de yaptırabilme esasına dayalıdır. Ergenliğe kadar olan süreçte beyindeki plastisite yani uzmanlaşma tamamlanmadığı için bunu yapmak mümkündür. Bu nedenle mental aritmetikte gelişme sağlayacak çocukların ergenlik çağlarını tamamlamamış olmaları gerekir. Mental aritmetik çocukların sadece hızlı işlem yapmalarını değil, aynı zamanda konsantrasyon, hafıza ve reflekslerinin de gelişmesini sağlar.

Aşağıda mental aritmetik sayesinde zihinden hızlı işlem yapabilmeyi gösteren bir video bulabilirsiniz.