Geometri Tahtası

Geometri tahtası, öğrencilerin düzlemde üçgen,kare,dikdörtgen gibi bazı geometrik şekillerin özelliklerini keşfetmeleri için kullanılan matematiksel bir manipülatiftir. Geometrik kavramların öğretilmesinde pek çok olumlu etkileri vardır.

220px-Geoboard

Geometri tahtası bir tahta üzerine eşit aralıklarla çakılmış çivilerden oluşmaktadır. Bu çivilere takılan lastik bantlarla geometrik şekiller oluşturulur ve özellikleri incelenir. Öğrencilerin geometrik kavramları keşfetmeleri ya da bir matematik bulmacasını çözmesi için çivilerin çevresine lastik bantları yerleştirmeleri istenir.

Geometri tahtası 1950’lerde Mısırlı matematikçi Caleb Gattegno tarafından icat edilmiştir.

Çeşitli geometri tahtaları da vardır. Önceden tahtadan yapılan geometri tahtaları şimdi daha çok plastikten yapılmaktadır. 9,16 veya 25 çivi ya da daha fazla çivi kullanılabilirken, oluşturulan geometri tahtasının üzerindeki çiviler bir daire ya da bir kare şeklinde olabilirler.

geomtriGeometri Tahtası

Geometri tahtası düzlem şekilleri; taşıma,döndürme,yansıma,benzerlik, koordinasyon,sayma, diklik,desen, sınıflandırma,ölçekleme,konum,kongrüans,alan ve çevre konularında kullanılabilir.